Dubravko Ranilović, direktor agencije i predsjednik Udruženja poslovanja nekrentinama pri HGK kaže kako je za više od 30 posto pao promet.
„Trenutna situacija na tržištu je takva da kupci imaju velika očekivanja o padu cijena. Misle da se to već dogodilo i da će se dogoditi preko noći, dok s druge strane prodavatelji su i dalje ustrajni pri svojim cijenama“, kaže za Dnevnik.hr Antonija Mikišić, agentica za nekretnine.
U Zagrebu se traži od 1400 do 2000 eura po kvadratu na manje atraktivnim lokcijama. Što se ide prema atraktivnijim lokacijama, poput sada Knežije ili Trešnjevke, cijene rastu.
Potres je učinio svoje pa se u centru cijene kreću od 1500 do 3500 eura za novogradnju. U Rijeci su cijene uglavnom od 1200 do 1800 eura, a u Splitu ispod 2000 eura ne možete ništa.
Dubravko Ranilović, direktor agencije i predsjednik Udruženja poslovanja nekrentinama pri HGK kaže kako je za više od 30 posto pao promet.
„U nekim dijelovima Hrvatske čak i 50, 60 posto i to će, naravno, uzrokovati daljnim padom cijena“, kaže Ranilović.
No, kaže, neće sve nekretnine izgubiti na cijeni. Doći će do velikog segmentiranja tržišta.
„Tako da će nekim nekretninama zaista cijena pasti. To se posebno vidi na onima koji su cijene bile nerealne i prije pandemije. Dok će se neke nekretnine vrlo malo korigirati ili će im cijena pasti vrlo malo ili im uopće neće pasti“, kaže Ranilović.
Drugim riječima, kvalitetna novogradnja i dobra lokacija će i dalje biti na cijeni.
A to šta nam slijedi preciznije će pokazati jesen. Pitanje je kako će proći sezona, tko će u devetom mjesecu biti kreditno sposoban, hoće li u rujnu biti runde APN-ovih subvencioniranih kredita ili ne, iako ministar Štromar tvrdi da su sredstva za rujan osigurana. Sve to, kaže struka, igra ulogu.
Izvor: poslovni.hr