Zahtjev za utvrđivanje i naplatu poreza na nekretnine građani su dužni dostaviti nadležnoj ispostavi Porezne uprave najkasnije do 31. ožujka, a unificirani obrazac za prijavu s podacima potrebnim za oporezivanje, ali i ostvarivanje uvjeta za oslobađanje od plaćanja poreza na nekretnine, građanima i poduzetnicima dostupan je na službenim mrežnim stranicama Porezne uprave pod nazivom “zahtjev za građane” i “zahtjev za poduzetnike”.
...
vidi više
Pojedine banke u Hrvatskoj ponudile su kredite s povoljnijim kamatnim stopama, usput pokrivajući dio troškova obrade i njihova sklapanja. Ovaj potez očekivano je izazvao veći interes, poglavito u svjetlu najave strožih makrobonitetnih mjera HNB-a za kreditiranje. No hoće li on izazvati iste nepovoljne efekte kao i subvencije APN-a, koje su pumpale potražnju u uvjetima slabe ponude, a samim time i povećati cijene nekretnina?
...
vidi više
Nakon HPB-a, Zabe i Erste, PBZ ide s još nižom kamatom.
...
vidi više
Sljedeći tjedan u Podbrežju počinje gradnja osmerokatnice koja će biti namjenjena za socijalni i priuštivi najam. Riječ je o zgradi od gotovo 300 stanova za tisuću ljudi. Jedan je to od projekata gradske uprave kojim žele pomoći građanima u vremenu kada cijene nekretnina ne prestaju divljati. Struka pozdravlja ovaj potez gradske vlasti, ali upozorava da su s tim projektom trebali krenuti ranije. Cijene nekretina u Hrvatskoj a posebno u Zagrebu ne prestaju rasti, a cijene najma stanova kreću se do vrtoglavih iznosa. Stanovanje u vlastitoj nekretniti za mlade obitelji postao je luksus i ova gradska vlast projektom u Podbrežju želi pomoći zagrepčanima koji će moći aplicirati za socijalni i priuštivi najam stanova, objasnio je je zamjenik gradonačelnika Luka Korlaet, a prenosi HRT Radio Sljeme.
...
vidi više
Cijene kuća u EU porasle su za 48% između 2010. i 2023., dok su troškovi stanovanja, uključujući račune za režije, naglo porasli u nekim državama članicama, navodi se u najnovijem izvješću Eurostata o stanovanju u Europi.
...
vidi više
Tržište nekretnina u Hrvatskoj i dalje raste, ali taj rast usporava pod pritiskom visokih cijena, rečeno je u četvrtak tijekom 38. Foruma poslovanja nekretninama koji tradicionalno organizira Hrvatska gospodarska komora.
...
vidi više
Ministar financija Marko Primorac prije dva dana predstavio je nove izmjene zakona kojim se uvodi porez na nekretnine, a koje su izazvale veliku buru u javnosti.
...
vidi više
Najpristupačnija zemlja u Europi za kupovinu kuće, u odnosu na prosječan prihod, je Danska – prema novom izvještaju BestBrokers.com-a.
...
vidi više
Predstavljanje plana poreznih promjena vezanih uz oporezivanje nekretnina, koje je ministar financija Marko Primorac bio najavio za početak ovog tjedna, stavljeno je na čekanje. Znači li to samo da se želi uzeti nešto vremena za dodatno brušenje prijedloga novog koncepta ili će se cijela priča više-manje rasplinuti, zasad se ne zna. Predviđene porezne inovacije dio su deklariranog opredjeljenja Vlade da se u poreznoj politici ide u smjeru prebacivanja dijela poreznog tereta s rada na imovinu/nekretnine i rente. Isto tako, one su dio priče o priuštivom stanovanju i stambenim politikama. Za nedavnih parlamentarnih izbora te su teme bile u fokusu svih političkih opcija jer je (ne)priuštivost nekretnina prepoznata i kao ozbiljan problem u okviru loših demografskih kretanja – kako u kontekstu priuštivosti vlastitih nekretnina tako i cijena najmova. Proteklih godina inflacija je, očekivano, značajan pečat dala i kretanjima cijena nekretnina, a Hrvatska tu, naravno, nije iznimka.
...
vidi više
Ministar financija Marko Primorac kazao je da će porez na kuće za odmor preimenovati u porez na nekretnine, a vlasnici ga neće plaćati samo za one u kojima žive ili se nalaze u trajnom najmu najmanje 9 mjeseci na godinu. Uz uvođenje poreza na nekretnine, čiji će se detalji predstaviti u ponedjeljak, ministar financija je kazao da će se u poreznom smislu izjednačiti kratkotrajni najam s dugotrajnim. To je ujedno najava ukidanja paušalnog poreza u turizmu u dosadašnjem obliku i njegovog izjednačanja s porezom na najamnine, koji se plaća po stopi od 12 posto, nakon što se vlasniku prizna 30 posto odbitka. “Ako netko ima apartman s tri sobe po dva kreveta, plaća 120 eura godišnje porez, a s tim apartmanom može ostvariti dohodak od 40.000 eura. Ideja je, dakle, da se izjednači tretman dugoročnog i kratkoročnog najma”, pojasnio je Primorac.
...
vidi više