Propisi
Savjeti

Sto milijuna kuna poticaja za prodaju tisuću stanova

26.02.2010

Nacrtom prijedloga zakona o poticanju prodaje stanova potaknut ćemo novi ciklus gradnje stanova u Hrvatskoj te prodaju tisuću od 2315 neprodana stana u Hrvatskoj, prema podacima Hrvatske gospodarske komore, izjavila je u četvrtak predsjednica Vlade Jadranka Kosor na sjednici Vlade. Premijerka je dodala da je u hrvatskom graditeljstvu zaposleno 150.000 radnika, koji su zbog zastoja u stanogradnji došli u težak položaj, a jedan dio je ostao i bez posla. Naš cilj je, kaže, očuvanje svakog radnog mjesta, a država će kroz poticanje prodaje stanova sa sto milijuna kuna u ovoj godini omogućiti kupnju prvoga stana ili kupnju većeg stana.

U Vladi očekuju da će kroz poticanje prodaje stanova prodati više od tisuću stanova do kraja ove godine u iznosu od 664 milijuna kuna. Premijerka je ocijenila da je kamata na zajam od dva posto godišnje u prvih 20 godina njegova trajanja respektabilna, dok bi ostatak otplate na 30 godina kamata iznosila pet posto. Prema Vladinom prijedlogu, za stan od tisuću eura po kvadratu dobit će se zajam od 300 eura.

Primjerice, za stan od 70 četvornih metara država će isplatiti građevinarima 21.000 eura. Za stan od 1600 eura po četvornom metru potpora iznosi 100 eura. Kako se čulo, agencija APN će voditi cijeli posao te se može očekivati javni poziv za 15 dana. Vlada neće uvjetovati lokaciju i cijenu stana, a akcija će trajati sve do potrošenih 100 milijuna u ovoj godini. Premijerka je kazala da je Vlada uspjela osigurati više novca za poticajnu stanogradnju, a nada se da će to biti poticaj građevinarima da dodatno snize cijene.

Predloženim zakonom želi se prije svega omogućiti građevinarima, ali i drugim izvođačima radova, da dobivenim sredstvima od prodanih stanova započnu novi ciklus gradnje, zaposle svoje kapacitete, i na taj način sačuvaju brojna radna mjesta. S druge strane, kupcu stana se smanjuje za oko jedan do 1,4 posto bod bankovna kamata, koja bi iznosila prosječno 5,55 posto, što je povoljnije od postojećih bankovnih kredita za kupnju stana. Mjesečni iznos obroka koji kupac vraća državi nakon 20 godina počeka je 221 eura mjesečno, koji će vratiti u roku od 10 godina. Također, prodajom stanova po osnovi PDV-a ostvarit će se prihod državnog proračuna za tisuću prodanih stanova u ovoj godini s prosječnom cijenom od 1300 eura po četvornom metru od oko 103 do 113 milijuna kuna.

Za stanogradnju godišnje 985 milijuna kuna
Marina Matulović Dropulić, ministrica graditeljstva i zaštite okoliša, kazala je da hrvatska država ulaže u stanogradnju godišnje 985 milijuna kuna, bilo da je riječ o zbrinjavanju stradalnika Domovinskog rata, sredstvima za stambenu štednju, gradnju stanova na područjima posebne državne skrbi i drugo. Ministrica je kazala da licencirani građevinari imaju neprodanih 2315 stanova, a da u tu brojku nisu uračunate agencija za prodaju stanova. Brojku od 10.000 do 13.000 neprodanih stanova ona smatra kumulativnom.

Od 100 do 300 eura po kvadratu
Država daje potporu, odnosno zajam od 100 do 300 eura ovisno o cijeni četvornog metra stana - 100 eura za stambeni kvadrat od 1600 eura, a 300 eura za kvadrat po cijeni od 1000 eura. Za skuplje stanove od 1600 eura po četvornome metru taj se zakon ne odnosi, kazala je premijerka.

Jutarnji list, 26.2.2010.

 

Zašto burza nekretnina?

  • Ponuda svih agencija članica na jednom mjestu
  • Više od 30 članica agencija na jednom mjestu
  • Samo provjerene nekretnine
  • Stvarne realizirane cijene nekretnina
  • Statistike/Trendovi
  • Profesionalni savjeti
  • 20 godina iskustva na tržištu nekretnina
  • Sve o tržištu nekretnina

O nama

Burza nekretnina djeluje na hrvatskom tržištu od 1996.g., organizirana je kao servis članova - poslovnih subjekata u djelatnostima vezanim za poslovanje nekretninama s područja Hrvatske, kojima pruža potporu u svakodnevnom poslovanju, te istovremeno omogućuje da se njihova međusobna suradnja odvija na najbrži i najjednostavniji način.

Temeljem Kodeksa etike poslovanja članovi Burze podržavaju profesionalno i korektno poslovanje na tržištu i odnose prema klijentima i drugim subjektima u djelatnosti.

Prijava na newsletter

Upišite svoju e-mail adresu.