Europske investicije u nekretnine ove će godine bit kao 2002. godine
12.04.2010
Prema analizama najvećih svjetskih tvrtki na tržištu nekretnina, zbog najslabijega gospodarskog oporavka Europa ima najtežu situaciju na tržištu nekretnina. S obzirom na to da je gospodarski oporavak u Europi neujednačen i uglavnom neizvjestan, kasni izlazak u pojedinim zemljama, među kojima je i Hrvatska, pa je i tržište nekretnina u vrlo teškoj situaciji.
Prema domaćim je analizama još neizvjesno je li tržište dosegnulo svoje dno i slijedi oporavak ili će se stanje dodatno pogoršavati. Više je mišljenja kako najgore tek slijedi, i to u drugoj polovici ove godine. Vlasnik Lika nekretnina iz Otočca Ivan Bižanović nagovijestio je da će bez svojih nekretnina ostati na tisuće građana te da će 40 posto građevinaca bankrotirati. Osim problema u malim i srednjim tvrtkama, i veliki strahuju od propasti.
Glavni uzrok nevraćanja kredita bit će rastuća nezaposlenost, a dobar dio vlasnika nekretnina bit će u financijskom ponoru. Sad se već zna da banke nemaju kome prodati tu imovinu, a kao posljedicu će imati opasno ugroženu likvidnost, upozorio je Bižanović, dodavši kako ne postoje naznake gospodarskog oporavka, bilježi se sve veći rast nezaposlenosti i sve je češća pojava rada na pola radnog vremena te rada na određeno.
Dodatni je minus građevinarima potpuno rezanje državnih investicija, koje se neće vratiti sve dok Hrvatska ne uđe u EU i ne povuče novac iz EU fondova. Sadašnjih sto tisuća radnika koji rade u građevinskom sektoru strahuje od otkaza, upozorio je Bižanović. Sada se završavaju projekti započeti 2007. godine, prije krize, a kad se oni završe, očekuje nas pravi pad građevinskih aktivnosti više od 30 posto, rekao je Bižanović te zaključio da su nam potrebne velike promjene da bi se zaustavio silazni trend u građevini.
Silazni trend neće se zaustaviti dok se ne prodaju već sagrađeni stanovi, a to ovisi o državi i bankama koje bi trebale potaknuti kupnju stanova, rekao je Bižanović. Premda prve znakove ekonomskog oporavka u Hrvatskoj analitičari očekuju krajem ove godi-ne, neznatno kasnije nego u ostatku srednjoistočne Europe, jer je ekonomska kriza Hrvatsku pogodila šest mjeseci kasnije, HNB predviđa i u ovoj godini negativan rast BDP-a.
Ekonomski je rast i dalje spor, no približavanje EU se nastavlja. Ako se do kraja godine okončaju pregovori o pristupanju EU, to bi otklonilo neke nesigurnosti u privatnom sektoru te povećalo vjerojatnost oživljavanja ulaganja u drugoj polovici ove godine.
Analitičari zapažaju da se i ove godine nastavlja opstruirajući trend u privatnom sektoru: porast nezaposlenosti i limitiran rast minimalne plaće ograničavaju prostor za povećanje privatne potrošnje, a odgoda naplate dodatno potkopava poslovne izglede. Indija i Kina uspješno su prebrodile opasnosti svjetske gospodarske krize te zajedno s Brazilom prednjače u gospodarskom rastu u svijetu. Čak i Rusija koju je kriza znatno pogodila brzo se oporavlja i počinje ubrzan rast.
U analizi Jonas Lang La Sallea Global Market Perspective iz ožujka ove godine navodi se da ta nova brzorastuća tržišta odnosno zemlje BRIC-a imaju sve važniju ulogu u svjetskom gospodarstvu. BRIC je akronim koji je prvi koristio Jim ONeill iz Goldman Sachsa 2001. godine i odnosi se na četiri zemlje - Kinu, Indiju, Rusiju i Brazil - koje zajedno čine četvrtinu svjetske površine i 40 posto svjetske populacije te će njihove brzo rastuće ekonomije postati najvažniji faktor svjetskog gospodarstva.
Procjenjuje se da će se te zemlje udružiti kroz zajedničko tržište ili pak ekonomski blok s političkim implikacijama saveza, a 2050. godine imat će najutjecajniji gospodarski potencijal u svijetu. Njihovi politički lideri prvi su summit održali u lipnju prošle godine usvojivši deklaraciju o multipolarnom gospodarskom poretku u svijetu.
Međunarodna se trgovina ubrzano oporavlja kao i tržište usluga, ali je oporavak neujednačen zavisno od regija u svijetu. Većina Azije, Australija i Latinska Amerika pokazuju snažan rast, dok Sjedinjene Države i Japan imaju znatno blaži rast, ali veći od očekivanja analitičara. Vlade većih zemalja u svijetu hrabrije su u svojim odlukama za poticanje gospodarskog razvoja jer vjeruju da postoje uvjeti za bolji gospodarski rast. To su dobre vijesti za tržište nekretnina i za povratak povjerenja investitora u to tržište. U Europi je gospodarski oporavak i dalje krhak jer je u eurozoni gospodarski rast samo 0,1 posto.
Dok su u pojedinim zemljama vlade već donijele odluku o povećanju kamatnih stopa nacionalnih banaka, u Europi se to ne očekuje prije četvrtog kvartala ove godine. Zbog slabe gospodarske aktivnosti Europska je središnja banka zbog deficita prisiljena držati kamate niskima. Rusija koja je u 2009. imala pad BDP-a gotovo 8 posto ove godine očekuje rast 3 do 4 posto.
Zadnji Global Real Estate Health Monitor Jonas Lang LaSallea navodi da je gospodarski rast solidan u Kini i Australiji, da je oporavak počeo u SADu i Japanu, dok je Europa i dalje u negativnom trendu ili u neizvjesnom oporavku. Primjetni su prvi znaci stabiliziranja tržišta stanova u SAD-u i Velikoj Britaniji, a globalni su pokazatelji tržišta nekretnina bolji nego prije godinu dana.
U Europi se na krizu odgovara restriktivnim fiskalnim mjerama i pooštravanjem mjera štednje. Javne restrikcije u Europi znače i sporiji oporavak, veći porezi znače smanjenje potrošnje, prezaduženost zemalja poput najdrastičnijih primjera Grčke i Portugala te Španjolske znači slabljenje eura u odnosu na druge svjetske valute. Ova će godina biti izazovna za investitore u nekretnine uz oporavak gospodarstva diljem Europe, navodi se u novom izvješću Jonas Lang LaSallea za europsko tržište Pogled na tržište nekretnina 2010. - Područje izazova.
U izvješću se tvrdi da će investitori teško osigurati financije jer su banke suočene s refinanciranjem prijašnjih projekata, ali direktor investicija za Europu Jonas Lang La-Sallea Chris Stavelev očekuje rast investicija u ovoj godini od 20 posto u odnosu na 2009., uz napomenu da će investicije ostati na niskoj razini, odnosno na razini iz 2002. godine, oko 85 milijardi eura. Smatra da će i dalje problem biti slaba potražnja na tržištu nekretnina, ali će rasti investicije u određene ciljane nekretnine.
Poremećaji na tržištu nekretnina, kaže, ove će se godine nastaviti u svim segmentima kao što su povrat uloženih sredstava, bankovni krediti, najam prostora i potražnja te ćemo biti svjedoci naizgled kontradiktornih događanja. Međutim, nagla-Ključni indikatori najvećih svjetskih gospodarstava Kineski GDP YOY Izvori Global Insigt UK ONS. ABS. OECD Markit Economics. Reserve Bank of Australia.
Federal Reserve Bank of New York, Jones Lang LaSallesio je, izraziti optimizam prisutan je od početka godine zbog pozitivnijih ekonomskih pokazatelja. Direktor istraživačkog odjela Jonas Lang LaSallea za Europu Nigel Roberts izrazio je očekivanja da će nekretninska tržišta u Francuskoj i Njemačkoj pokazati veću razinu likvidnosti nego 2009. godine. Očekuje i blag oporavak tržišta Velike Britanije odnosno Londona te nordijskih zemalja i pojedinih nacionalnih tržišta u srednjoj Europi.
Roberts očekuje brži oporavak tržišta uredskih prostora koji bi trebao biti 30 posto u odnosu na 2009. Nakon pada leasinga nekretnina od 30posto u 2009. u odnosu na godinu prije, u ovoj godini Roberts očekuje rast 15 posto. Potražnja za uredskim prostorom trebala bi, kako očekuju u Jonas Lang LaSalleu, ove godine rasti 3 posto, dok se za najam trgovačkih prostora očekuje pad potražnje 2 posto.
Iznimka bi trebali biti Hamburg, London i Madrid gdje bi trebalo doći do rasta potražnje. U Jonas Lang LaSalleu smatraju da su investicije na tržištu nekretnina prošle najnižu točku, a povjerenje investitora lagano se vraća od kraja prošle godine.
Business.hr, 12.4.2010.