Propisi
Savjeti

Cijene zemljišta u godinu dana pale za 38 posto

30.04.2010

Cijene građevinskih zemljišta u posljednjih su godinu dana pale čak 38 posto, i to najviše na Jadranu i u kontinentalnoj Hrvatskoj, a u Zagrebu je danas zemljište oko 10 posto povoljnije nego lani. Iako su cijene zemljišta najčešći argument kojim graditelji opravdavaju visoke cijene stanova, jer su posljednjih godina prije krize uistinu ubrzano rasle, usprkos sve nižim cijenama investitori i dalje slabo ulažu u nove projekte.

U siječnju ove godine izdano je samo 712 građevinskih dozvola, što je 17,4 posto manje nego u istom mjesecu prethodne godine. Od svih izdanih dozvola njih 78 posto izdano je za novogradnju, a 22 posto za rekonstrukciju postojećih objekata. Usporena i otežana prodaja novih stanova i kuća rezultirala je padom broja izdanih dozvola za građenje, ali i padom površine novih stambenih objekata koje izdana odobrenja obuhvaćaju.

Analitičari Reiffeisen Consultinga u svojem mjesečnom izvještaju primjećuju ipak usporavanje tog trenda u odnosu na prethodne mjesece, a primjećuju i zanimljivu novost u gradnji.

Tržište pokazuje tendenciju kretanja prema površinom manjim stanovima jer za njima vlada veća potražnja. To potvrđuje i podatak prema kojem je korisna površina stanova za koje su izdana odobrenja za građenje u prošloj godini zabilježila pad od 21 posto u odnosu na 2008. godinu - navode analitičari RBA i dodaju kako se moglo očekivati da će tržište stambenog prostora doživjeti najveće promjene i korekcije s obzirom na to da ih je kriza najviše i pogodila.

U ožujku su cijene svih stambenih nekretnina nastavile padati, i to u cijeloj Hrvatskoj, a poslovni su prostori u odnosu na ožujak prošle godine 5,7 posto skuplji.

Budući da u idućim mjesecima očekujemo nastavak nepovoljnih kretanja na tržištu, posebno na tržištu rada, ne treba očekivati skorašnji oporavak cijena nekretnina. Gradit će se stanovi u prosjeku 21% manji nego 2008. no bi cijene na Jadranu s približavanjem turističke sezone mogle zabilježiti blagi rast predviđaju analitičari RBA.

Tri moguće varijante
S obzirom na čimbenike koji utječu na tržište nekretnina, a to su prirodno kretanje stanovništva, stupanj gospodarskog razvoja zemlje, plasman stambenih kredita, ostvarene kupoprodaje stranih državljana u RH te očekivanja građanstva, analitičari RBA Consultinga su izradili tri moguća scenarija budućih kretanja na tržištu nekretnina.

Prvi je scenarij pesimističan - podrazumijeva negativne demografske pokazatelje, snažno oporezivanje imovine i odgađanje ulaska u EU. U tom bi se slučaju dodatno povećale kamatne stope na stambene kredite te bi se postrožili uvjeti dobivanja kredita.

Do drastičnog pada potražnje, bez obzira na niže cijene, dovest će nepovoljnije kamatne stope i stroži uvjeti odobravanja kredita, ali i dodatno povećanje troškova života i sve veći broj nezaposlenih.

Nije sve tako sivo
U baseline scenariju, dakle najrealnijem, umjereni su demografski pokazatelji, pristupanje EU 2012. godine, umjereno oporezivanje imovine, blago snižavanje kamatnih stopa na stambene kredite te blaži uvjeri za dobivanje istih, povećanje interesa stranih državljana za kupnju nekretnina u Hrvatskoj i povoljnija kretanja u realnom sektoru.

U ovom scenariju svi pokazatelji imaju blaži karakter. Kamatne stope ostaju na istoj razini, uvjeti kreditiranja također, ili su eventualno malo blaži. Raspoloživi dohodak ostaje isti ili se čak malo povećava (ukidanjem kriznog poreza).

Ovakvo kretanje zadanih pokazatelja kratkoročno će do-Zlatna sredina2012. blagi pad kamata na kredit, cijene stabilne dovesti do blažeg pada cijena nekretnina. Ipak, dugoročno možemo očekivati oporavak cijena jer neće svi pokazatelji imati negativna kretanja.

Optimistični scenarij podrazumijeva ukidanje ili neuvođenje oporezivanja imovine, usklađivanje kamatnih stopa na stambene kredite s onima u EU, velik interes stranaca za stjecanje nekretnina u RH i znatno povoljnija kretanja u realnom sektoru.

U slučaju ovog scenarija, svi pokazatelji koji utječu na potražnju, bilo kratkoročno ili dugoročno, imaju pozitivne vrijednosti te nakon minimalnog pada u idućoj godini može se očekivati ponovni rast cijena nekretnina, ali po malo nižoj stopi nego do sada.

Oporavlja se tržište poslovnih nekretnina
Europsko tržište komercijalnih nekretnina živnulo je i zabilježilo porast u odnosu na prvi kvartal 2009. godine. Investicije su u prva tri mjeseca ove godine dosegnule 9,1 milijardu, stoje 65postovišeodprvogtromjesječjaprethodnegodine.

Izvještaj konzultantskog ureda CB Richard Etlis potvrđuje općenito oporavak investicijskih aktivnosti u europskim zemljama koji je započeo još u zadnjem kvartalu 2009.

Posljednji mjeseci u godini tradicionalno su vrijeme kada su investitori najaktivniji zbog potrebe da projekte dovrše do kraja kalendarske godine, no da nije bila riječ samo o tome, potvrđuje nastavak pozitivnog trenda i u ovoj godini.

Jutarnji list, 30.4.2010.
 

Zašto burza nekretnina?

  • Ponuda svih agencija članica na jednom mjestu
  • Više od 30 članica agencija na jednom mjestu
  • Samo provjerene nekretnine
  • Stvarne realizirane cijene nekretnina
  • Statistike/Trendovi
  • Profesionalni savjeti
  • 20 godina iskustva na tržištu nekretnina
  • Sve o tržištu nekretnina

O nama

Burza nekretnina djeluje na hrvatskom tržištu od 1996.g., organizirana je kao servis članova - poslovnih subjekata u djelatnostima vezanim za poslovanje nekretninama s područja Hrvatske, kojima pruža potporu u svakodnevnom poslovanju, te istovremeno omogućuje da se njihova međusobna suradnja odvija na najbrži i najjednostavniji način.

Temeljem Kodeksa etike poslovanja članovi Burze podržavaju profesionalno i korektno poslovanje na tržištu i odnose prema klijentima i drugim subjektima u djelatnosti.

Prijava na newsletter

Upišite svoju e-mail adresu.