Propisi
Savjeti

Oprečni stavovi o budućnosti

07.05.2010

Izvanredno posjećena, netom završena 6. godišnja međunarodna konferencija o hrvatskom tržištu nekretnina u Zagrebu protekla je, ocjena je Jasminke Biliškov, dopredsjednice Udruženja posrednika u prometu nekretninama pri HGK, u znaku podijeljenih, zapravo oprečnih mišljenja sudionika gotovo o svakoj od brojnih tema kojima se skup bavio.

Za početak, izneseni su različiti podaci o kretanju, bolje reći padu cijena nekretnina u Hrvatskoj od 2008. godine, i to u rasponu od pet posto, 16 do 20 posto. Osobno sam sklona procjeni o 16 posto iako je uistinu teško odrediti realni postotak pada, naglašava Biliškov. Izlagači, kao i sudionici u raspravi, baratali su različitim podacima i kad se govorilo o neprodanim stanovima, redom stavljajući naglasak na Zagreb i zagrebačko tržište.

Procjena je da se u Zagrebu radi o deset tisuća neprodanih stanova u novogradnji i dva puta više u starijim stambenim zgradama. Konstatacija nepovoljne gospodarske situacije u Hrvatskoj, koja se odrazila na sva područja, pa tako i na tržište nekretnina, jedna je od rijetkih u kojoj su se svi složili, da bi se odmah potom i razišli u procjeni izlaska iz krize.

Optimisti očekuju da bi to mogla biti već 2011., a pesimisti da ćemo na bolje razdoblje čekati još koju godinu. Prema tim ocjenama izražena su i očekivanja oporavka posustalog tržišta nekretnina. Posebno zanimljiva bila je, kaže Jasminka Biliškov, rasprava o luksuznom stanovanju tijekom koje se moglo čuti da Hrvatska ne samo da nema luksuzno stanovanje nego da joj i ne treba.

Ovakvo mišljenje potkrijepljeno je podatkom da 80 posto kupaca traži stan površine od 40 do 60 kvadrata,ada je među ostalih 20 posto zanemarivo malo interesenata za luksuzne stanove. Unatoč takvim ocjenama, nije suvišno znati iskustva iz SAD-a, primjerice iz New Yorka u kojemu je lokacija glavna odrednica luksuza i cijene.

Luksuznog stanovanja nema bez atraktivnog pogleda na grad, bez površine od 250 do 400 kvadrata, dizala koje vodi u stan, što naravno košta, pa se cijene takvih stanova računaju u milijunima dolara. Optimisti i od ulaska Hrvatske u EU očekuju pomake u kupoprodaji nekretnina, koji bi se, među ostalim, ogledali u nižim kamatama na stambene kredite, te u povećanom interesu građana zemalja Unije za kupnju nekretnina u Hrvatskoj.

Unatoč različitim stavovima, konferencija se, kaže Biliškov, pokazala iznimno korisnom i šteta je da je odaziv agenata i predstavnika agencija iz Splita i Dalmacije bio izrazito slab.

Slobodna Dalmacija, 7.5.2010.

 

Zašto burza nekretnina?

  • Ponuda svih agencija članica na jednom mjestu
  • Više od 30 članica agencija na jednom mjestu
  • Samo provjerene nekretnine
  • Stvarne realizirane cijene nekretnina
  • Statistike/Trendovi
  • Profesionalni savjeti
  • 20 godina iskustva na tržištu nekretnina
  • Sve o tržištu nekretnina

O nama

Burza nekretnina djeluje na hrvatskom tržištu od 1996.g., organizirana je kao servis članova - poslovnih subjekata u djelatnostima vezanim za poslovanje nekretninama s područja Hrvatske, kojima pruža potporu u svakodnevnom poslovanju, te istovremeno omogućuje da se njihova međusobna suradnja odvija na najbrži i najjednostavniji način.

Temeljem Kodeksa etike poslovanja članovi Burze podržavaju profesionalno i korektno poslovanje na tržištu i odnose prema klijentima i drugim subjektima u djelatnosti.

Prijava na newsletter

Upišite svoju e-mail adresu.