Niži komunalni doprinos smanjuje cijene kvadrata stanova
15.05.2010
Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva snizilo je za 23 posto najviši dozvoljeni iznos komunalnog doprinosa kojeg jedinice lokalne samouprave naplaćuju investitorima gradnje.
Taj je iznos, s najviše dozvoljenih 180, smanjen na 138 kuna po prostornom metru buduće građevine, što bi u konačnici, najavljuju građevinari, moglo pojeftiniti i same »stambene »kvadrate«.
Ministarstvo je, naime, objavilo novu tzv. »etalonsku cijenu građenja«, na temelju koje gradovi i općine određuju komunalne doprinose građevinarima, najskuplji administrativni dio gradnje.
Za razliku od dosadašnjih 1.800 kuna po prostornom metru, koliko je od 2000. godine naovamo iznosila ta cijena, ona je sada 1.382 kune po kubiku, što znači da, pojašnjavaju u ministarstvu Marine Matulović-Dropulić, maksimalno dopušten komunalni doprinos kojeg građevinarima uoči gradnje, odnosno izdavanja građevinske dozvole, naplaćuju jedinice lokalne samouprave, umjesto dosadašnjih 180 kuna po kubnom metru, ne smije premašivati 138 kuna.
Najviši doprinos, u prvoj zoni građenja, ne smije premašivati deset posto etalonske cijene građenja. Za, primjerice, objekt od tisuću prostornih metara s maksimalnim iznosom doprinosa od 180 kuna, investitor je do sada morao platiti doprinosa u iznosu od 180.000 kuna, dok će on sada smjeti koštati najviše 138.000 kuna.
Komunalni doprinos je prihod proračuna jedinica lokalne samouprave, namijenjen uređenju javnih površina, cesta, groblja, javnoj rasvjeti i ostalom, a plaća se po zonama.
Do sada su najveći komunalni doprinos naplaćivali Dubrovnik i Split, po 180 kuna za kubični metar, u Zagrebu su ga građevinari plaćali 160 kuna, u Puli 144 kune, u Rijeci 126. U Osijeku je, nadalje, on koštao 80 kuna, u Slavonskom Brodu, primjerice, 35,60 kuna.
Da je to odličan poticaj, slažu se Rudolf Rom, direktor Sektora za graditeljstvo pri HGK i Zdenko Karakaš, direktor HUP-a u graditeljstvu, napominjući kako sama gradnja građevinske tvrtke košta od 600 do 900 eura po četvornom metru, a veliki ostatak odlazi na razna davanja državi i lokalnoj samoupravi. Ovo će, kažu, pomoći da se jeftinije gradi, i da se kupcima ponude jeftiniji stanovi.
SEEbiz / Novi list, 15.05.2010.