U SAD-u zaplijenjeno 45 posto više kuća nego lani
19.05.2010
Banke u Sjedinjenim Američkim Državama u travnju su zaplijenile 92.432 doma, odnosno kuća i stanova privatnih osoba, što je tek jedan posto više od broja zapljena u ožujku, ali i čak 45 posto više nego u travnju 2009. te najveći broj mjesečnih zapljena dosad.
Iako se broj provedenih zapljena povećao, podaci Realty Traca pokazuju da je broj zahtjeva za novim zapljenama smanjen. Banke i drugi kreditori tako su sudovima podnijeli 333.837 novih zahtjeva za pljenidbom nekretnina, što je devet posto manje nego u ožujku, ali i dva posto manje nego u travnju prošle godine.
Najgore u Las Vegasu
Broj novih zahtjeva za zapljenama pokazuje da ona prijeti svakoj 387. kući u SAD-u. Ti podaci su vrlo različiti u pojedinim saveznim državama pa je situacija najgora u Kaliforniji, Floridi, Michiganu, Illinoisu i Nevadi. Više od polovine — 52 posto — novih zahtjeva za pljenidbom odnosi se na nekretnine u tih pet država.
Što se gradova tiče, "najgori" je Las Vegas. Na širem području kockarske meke, koja je i najveći grad u Nevadi, pred zapljenom je svaka 60. nekretnina koja se koristi za stanovanje.
Tržište "kritično i stabilno"
Stariji potpredsjednik Realty Traca Rick Sharga je za BBC News izjavio kako podaci pokazuju da kreditori usporavaju ritam podnošenja zahtjeva pljenidbom i procesuiraju zapljene koje su im već odobrene.
No Sharga je dao i jedan ohrabrujući komentar rekavši da je tržište nekretnina u kritičnom stanju, ali i da je stabilno.
Ima i dobrih vijesti
Usprkos poraznim brojkama o zapljenama, s američkog tržišta nekretnina stižu i suprotni signali.
Tako je najvažnija udruga američkih nekretninskih agencija National Association of Realtors u srijedu objavila da su u prvom tromjesečju ove godine cijene nekretnina skočile u 60 posto američkih gradova.
U ožujku je na američkom tržištu nekretnina u prodaji bilo dva posto manje nekretnina nego godinu dana ranije, ali i 21,7 posto manje od rekordne ponude iz srpnja 2008., a neke agencije se čak žale da je ponuda u nekim područjima premala.
Čini se da se i neka druga tržišta oporavljaju, pa je cijena nekretnina u Ujedinjenom Kraljevstvu u ožujku na mjesečnoj razini porasla 0,7 posto, dok je na godišnjoj skočila 9,7 posto i zabilježila već 12. uzastopni rast.
Business.hr, 14.5.2010.