Propisi
Savjeti

Holding se želi ispetljati iz priče s Arenom tako da Arenu kupi od Ingre

19.01.2011

Grad Zagreb počeo je, doduše sramežljivo, razmišljati o tome da od Ingre kupi Arenu Zagreb, i to prije isteka sedme godine zakupa, kada, prema ugovoru, država i Grad mogu otkupiti dvoranu za 80,4 milijuna eura.

Računica je jasna: kada se Arena počela graditi, tvrdilo se da će državu i Grad zakup dvorane tijekom 28 godina koštati 210 milijuna eura. Sada se pokazalo da treba plaćati i troškove održavanja, koji se ne mogu pokrivati iz prihoda Arene, pa bi, ne bude li prijevremenog otkupa, Grad i država Arenu u konačnici mogli platiti minimalno 260 milijuna eura (bez PDV-a).

Izvlačenje

Zagrebački pročelnik za financije Slavko Kojić demantirao je za naš list da je u razgovoru za Zagreb News izjavio da će gradonačelniku Milanu Bandiću predložiti da Grad digne kredit i kupi Arenu, jer bi to bilo povoljnije nego plaćati zakupninu i troškove od 8,5 milijuna eura bez PDV-a (ugovorenih 7,5 milijuna eura zakupnine plus oko milijun eura održavanja) još najmanje pet godina. No, mogućnost takva scenarija Business.hr-u je potvrđena iz Zagrebačkog holdinga (ZGH), koji se našao u problemima nakon što su Grad i država odbijali platiti troškove održavanja dvorane zbog kojih je Ingra početkom siječnja na nekoliko dana i zatvorila Arenu.

„Holdingu bi bilo najbolje ili da se izvuče iz cijele ove priče ili da Grad i država, ili samo Grad, dignu kredite i kupe dvoranu te da onda sami gospodarimo njom. Građevina je potpuno stala, i ako bi se Ingri ponudila razumna cijena, mogli bismo se dogovoriti“, kazao nam je dobro upućen izvor iz Holdinga.

Novi dug

Ingra je u studenome 2009. pokušala doći do svježeg kapitala i prodati svoju tvrtku Lanište koja je vlasnik Arene. No, ni Ingra ne želi Arenu prepustiti bez računice, koja joj i te kako ide u prilog. U sedam godina Grad i država platit će najmanje 52,5 milijuna eura zakupnine, što bi značilo da bi u slučaju otkupa 2016. godine Ingri, sukladno potpisanim ugovorima, na račun sjelo 132,9 milijuna eura.

Sama gradnja Arene stajala je Ingru 89 milijuna eura. Kredit se vraća od zakupa dvorane koji plaćaju država i Grad, pa je jasna logika Zagreba da bi tako i oni mogli kreditirati prijevremeni otkup Arene. Međutim, kako se Grad ne može toliko zadužiti, to bi trebao učiniti Holding.

Ako se država i Grad ne bi odlučili na otkup nakon sedam godina, situacija za njih postaje samo gora. Naime, prema ugovoru o zakupu, rata za osmu godinu zakupa indeksira se prema stopi inflacije (CPI indeks) za svih prethodnih sedam godina. Ako bi godišnja inflacija bila prosječno 2 posto, nakon sedme godine zakupnina bi narasla sa 7,5 na 8,62 milijuna eura plus PDV. U tom bi slučaju Arena do 2037. godine Grad i državu stajala najmanje 233,5 milijuna eura bez PDV-a. Doda li se tome i oko milijun eura godišnjih troškova održavanja dvorane – iako će oni s godinama biti sve veći, to je još 27 milijuna eura, pa se minimalni troškovi za državu i Zagreb penju na 260 milijuna eura (bez PDV-a).
 

Zašto burza nekretnina?

  • Ponuda svih agencija članica na jednom mjestu
  • Više od 30 članica agencija na jednom mjestu
  • Samo provjerene nekretnine
  • Stvarne realizirane cijene nekretnina
  • Statistike/Trendovi
  • Profesionalni savjeti
  • 20 godina iskustva na tržištu nekretnina
  • Sve o tržištu nekretnina

O nama

Burza nekretnina djeluje na hrvatskom tržištu od 1996.g., organizirana je kao servis članova - poslovnih subjekata u djelatnostima vezanim za poslovanje nekretninama s područja Hrvatske, kojima pruža potporu u svakodnevnom poslovanju, te istovremeno omogućuje da se njihova međusobna suradnja odvija na najbrži i najjednostavniji način.

Temeljem Kodeksa etike poslovanja članovi Burze podržavaju profesionalno i korektno poslovanje na tržištu i odnose prema klijentima i drugim subjektima u djelatnosti.

Prijava na newsletter

Upišite svoju e-mail adresu.