Propisi
Savjeti

Građevinu potiče sve veća efikasnost iskorištenja energije

04.04.2011

 Postoji obveza da se do lipnja 2012. u svim javnim zgradama mora obaviti energetski pregled i pribaviti certifikat, a one veće od 1000 kvadrata moraju ga istaknuti pri ulazu u zgradu. Od dana ulaska Hrvatske u EU prilikom svake transakcije nekretninom morat će se predočiti certifikat Hrvatska itekako zaostaje za Europom kada je riječ o energetskoj učinkovitosti u zgradarstvu i to se tržište tek malo snažnije razvija. Podaci govore da će do 2012. u Europi biti sagrađeno 71.270 pasivnih kuća koje troše 80 posto manje energije za grijanje ili hlađenje nego klasične kuće. 

U Hrvatskoj bi pak u iduće dvije godine broj takvih kuća trebao narasti samo na30-ak. Niskoenergetskom gradnjom se uz dodatna ulaganja, prosječno 10 posto od ukupne investicije, zbog kratkog roka isplativosti postižu velike uštede energije s obzirom na to da se 70 posto ukupne potrošnje energije odnosi na zagrijavanje prostora. Od 1. travnja 2010. godine postoji obveza energetskog pregleda i izrade energetskog certifikata za nove stambene i nestambene zgrade u Hrvatskoj. Ona vrijedi za sve nove zgrade i one u većoj rekonstrukciji uz samo mali broj izuzetaka. Dio je to provedbe strategije Europske direktive za zemlje EU na koju se naša zemlja obvezala. 

Iako će to mnogi shvatiti kao nov financijski teret u ionako troškovima visoko opterećenoj gradnji, izgledan je dugoročno pozitivan rezultat. Isto tako postoji obveza da se do lipnja 2012. u svim javnim zgradama mora obaviti energetski pregled i pribaviti certifikat, a one veće od 1000 kvadrata moraju ga istaknuti pri ulazu u zgradu. Također, od dana ulaska Hrvatske u EU prilikom svake prodaje, iznajmljivanja i davanja u leasing svake (stare i nove) zgrade, stana, poslovnog prostora kupcu će se morati predočiti pripadajući certifikat. Nekretnina se neće moći upisati u zemljišne knjige bez toga dokumenta. Cilj sveobuhvatne uštede energije, a time i zaštite okoliša, jest stvoriti preduvjete za sustavnu sanaciju i rekonstrukciju postojećih zgrada te povećati obveznu toplinsku zaštitu novih zgrada. Prosječne stare kuće godišnje troše 200300 kWh/m2 energije za grijanje, standardno izolirane kuće ispod 100, suvremene niskoenergetske kuće oko 40, a pasivne 15 kWh/m2 i manje. Energijom koja se danas potroši u prosječnoj kući u Hrvatskoj možemo zagrijati 3-4 niskoenergetske kuće ili 810 pasivnih kuća. 

Prema definiciji, niskoenergetskom kućom može se smatrati ona čiji je sustav termoizolacije koncipiran tako da ne troši više od 40 Kwh/m2 godišnje ili, što je lakše predočiti potencijalnim investitorima, oko 3 litre loživog ulja/m2 godišnje. Prema prosječnoj cijeni struje, niskoenergetska kuća/stan od oko 100 m2 trošila bi godišnje nešto više od 1000 kn ili oko 90 kn mjesečno za grijanje/hlađenje, stoje izuzetno malo. Slaba toplinska izolacija dovodi do povećanih toplinskih gubitaka zimi, hladnih obodnih konstrukcija, oštećenja nastalih kondenzacijom (vlagom) te pregrijavanja prostora ljeti. Posljedice su oštećenje konstrukcije te neudobno i nezdravo stanovanje i rad. Zagrijavanje takvih prostora zahtjeva veću količinu energije, što dovodi do povećanja cijene korištenja i održavanja prostora, ali i do većeg zagađenja okoliša. 

Poboljšanjem toplinsko-izolacijskih karakteristika zgrade može se postići smanjenje ukupnih gubitaka topline građevine za 40 do 80 posto. Dobro poznavanje toplinskih svojstava građe-vinskih materijala jedan je od preduvjeta za projektiranje energetski učinkovitih zgrada. Toplinski gubici kroz građevni element ovise o sastavu elementa, orijentaciji i koeficijentu toplinske provodljivosti. Bolju toplinsku izolaciju postižemo ugradnjom materijala niske toplinske provodljivosti, odnosno visokog toplinskog otpora, a on se povećava s obzirom na debljinu materijala. 

Podaci govore da se energetskom obnovom starih kuća i zgrada, osobito onih građenih prije 1980. godine, može uštedjeti više od 60 posto toplinske energije, i to na nekoliko načina. Osim zamjenom prozora PVC stolarijom visoke toplinske iskoristivosti, odnosno s vrlo malom toplinskom vodljivosti, najveće se uštede mogu postići izolacijom vanjskog zida odnosno postavljanjem nove fasade bazirane na stiroporu. Dodatna ulaganja u toplinsku izolaciju u obnovi dotrajale fasade u ukupnoj cijeni sanacije iznose 20-40 posto, što daje povoljne ekonomske rezultate u usporedbi s dugoročnim uštedama koje se postižu. 

Prozor je element vanjske ovojnice zgrade koji omogućava dnevnu rasvjetu prostora, pogled u okolicu, propuštanje Sunčeve energije u zgradu i prozračivanje prostora. Prozori i vanjski zid igraju veliku ulogu u toplinskim gubicima zgrade jer zajedno čine više od 70 posto ukupnih toplinskih gubitaka kroz ovojnicu zgrade. Gubici kroz prozore dijele se na transmisijske te na gubitke ventilacijom, tj. provjetravanjem. Ako zbrojimo transmisijske toplinske gubitke kroz prozore i gubitke provjetravanjem, ukupni toplinski gubici kroz prozore čine više od 50 posto toplinskih gubitaka zgrade. Gubici kroz prozore obično su 10 i više puta veći od onih kroz zidove pa je jasna važnost energetski efikasnih prozora u ukupnim energetskim potrebama zgrada. 

U skladu s novim tehničkim propisom, koeficijent prolaska topline za prozore i balkonska vrata može iznositi maksimalno U =1,80 kWh/ m2. Dok na starim zgrada-ma koeficijent U prozora iznosi oko 3,00-3,50 kWh/ m2 i više (gubici topline kroz takav prozor iznose prosječno 240-280 kWh/ m2 godišnje), europska zakonska regulativa propisuje sve niže vrijednosti i one se danas kreću u rasponu od 1,40 do 1,80 kWh/m2.Na suvremenim niskoenergetskim i pasivnim kućama taj koeficijent iznosi između 0.80 i 1.40 kWh/ m2. 

Preporuka za gradnju suvremene, energetski učinkovite zgrade jest koristiti prozore s koeficijentom U < 1,40 kWh/m2.Nadalje, vrlo je važna dobra fasada. Industrija građevinskih materijala nudi mnogo varijanti cjelovitih sustava tih dvaju načina toplinske izolacije zidova, pri čemu za oba rješenja debljina toplinsko-izolacijskog sloja ne bi trebala biti manja od 10 do 12 cm, čime bi se vrijednost koeficijenta prolaska topline zida smanjila na oko 0.25 do0.35kWh/m2. Pritom se ne smije zaboraviti ni krov jer iako gubitak kroz njega iznosi svega 10-20 posto u ukupnim toplinskim gubicima u kući, krov ima važnu ulogu u kvaliteti i standardu stanovanja. 

Ako krov nije toplinski izoliran, kroz njega može proći i 30 posto topline. Naknadna toplinska izolacija krova jednostavna je i ekonomski vrlo isplativa jer je povratni period investicije od 1 do 5 godina. Za toplinsku izolaciju kosih krovova treba koristiti nezapaljive i paropropusne toplinsko-izolacijske materijale, kao što je npr. kamena vuna. Isto tako treba izolirati i podove. Toplinski gubici prema terenu iznose do 10 posto ukupnih toplinskih gubitaka. U novogradnji se pod na terenu treba toplinski izolirati što debljom toplinskom izolacijom, a kod postojećih zgrada takva je mjera uglavnom ekonomski neisplativa zbog većih građevinskih zahvata koji je prate.
 
Zakonski propisi polako se usklađuju s propisima EU i stižu pivu Direktivu o energetskim svojstvima zgrada EPBD, a u Ministarstvu paralelno rade i na drugoj, objavljenoj sredinom ove godine. Tako će predloži-ti da se u Zakon o prostornom uređenju i graditeljstvu uvede obveza da se već u planiranju razmotri upotreba alternativnih sustava, a bit će propisane i kazne za nepoštovanje novih propisa. Kada je riječ o energetskim certifikatima, u 2011. osmislit će se način njihove provjere te definirati zgrade s tzv. nultom potrošnjom energije. U Europi prednjače Njemačka i Austrija pa će se tako ove godine u Innsbrucku, gdje je sagrađeno najveće pasivno naselje u svijetu, održati 15. svjetski kongres pasivne kuće. Ne zaostaje ni Velika Britanija, gdje će od 2016. svaka novogradnja biti bez emisije štetnih plinova, a od 2018. u Europskoj uniji sve će nove kuće trebati biti energetski samodostatne. 

Limun.hr, 4.4.11.
 

Zašto burza nekretnina?

  • Ponuda svih agencija članica na jednom mjestu
  • Više od 30 članica agencija na jednom mjestu
  • Samo provjerene nekretnine
  • Stvarne realizirane cijene nekretnina
  • Statistike/Trendovi
  • Profesionalni savjeti
  • 20 godina iskustva na tržištu nekretnina
  • Sve o tržištu nekretnina

O nama

Burza nekretnina djeluje na hrvatskom tržištu od 1996.g., organizirana je kao servis članova - poslovnih subjekata u djelatnostima vezanim za poslovanje nekretninama s područja Hrvatske, kojima pruža potporu u svakodnevnom poslovanju, te istovremeno omogućuje da se njihova međusobna suradnja odvija na najbrži i najjednostavniji način.

Temeljem Kodeksa etike poslovanja članovi Burze podržavaju profesionalno i korektno poslovanje na tržištu i odnose prema klijentima i drugim subjektima u djelatnosti.

Prijava na newsletter

Upišite svoju e-mail adresu.