Tereni se ne prodaju unatoÄ padu cijena
27.04.2011
Dok pojedini internet i oglašivači nekretnina bilježe vlastite statistike o rastu odnosno padu cijena zemljišta u pojedinim hrvatskih regijama, stvarna situacija na terenu čini se bitno drugačija. Naime, prema onome o čemu nam svjedoče agenti za nekretnine sa šireg područja Hrvatske, trgovine zemljištima gotovo da uopće nema, pa se onda nema ni na temelju čega izrađivati semafor cijena. Ono što oglašivači rade jest zapravo statistika izvedena iz ponuđenih cijena u oglasima, a ne spominju da se od toga tek rijetke situacije realiziraju. Primjerice, neki ističu da su cijene zemljišta općenito pale, a jedino su u posljednjih mjesec dana nešto porasle u Istri i na području Zadra s okolicom, no od ljudi s terena nitko ne primjećuje rast vrijednosti niti pojačanu potražnju koja bi ih mogla uzrokovati.
Činjenica jest da su u posljednje vrijeme nešto više interesa iskazali stranci, poput Nijemaca, pa čak i Danaca i Norvežana, koji uglavnom traže atraktivne lokacije uz more, ali rijetko se što prodaje. Neki generalni rast cijena zemljišta ne može se potvrditi i tržište je vrlo šaroliko, jer dobre lokacije drže visoke cijene, dok su parcele u unutrašnjosti Istre kao i one nekih pola kilometra udaljene od mora ipak spustile cijene u odnosu na period prije krize, iskustvo je Gorana Etingera, vlasnika agencije iz Rovinja. Argumentirao je to primjerom Rovinja i okolice, gdje sam Rovinj nudi vrlo rijetka građevinska zemljišta u relativnoj blizini mora po cijenama od 600 do 700 eura po četvornom metru, dok samo desetak kilometara dalje prema Rovinjskom selu ili Balama te malo dalje od glavne državne ceste cijena parcela za gradnju pada na 40 do 50 eura.
Etinger navodi daje isti taj dio s građevinskim parcelama desetak kilometara od obale prije krize uglavnom nudio raspon od 70 do 100 eura po četvornom metru, iz čega se može zaključiti daje pad cijena bio znakovit, no očito je da rušenje vrijednosti nije popratio povećan interes kupaca. Tržište više ne funkcionira, jer ima primjera gdje su parcele jedna do druge, a svaka ima svoju i to bitno različitu cijenu. One jeftinije uglavnom proizlaze iz činjenice da se radi o hitnim prodajama pojedinaca i investitora koje su pritisnule kreditne obveze, tako da se može pronaći vrlo dobrih lokacija već i za cijenu od 200 eura po četvornom metru, svjedoči Etinger.
Da nema bitnih pomaka na tržištu građevinskim parcelama na zadarskom i općenito dalmatinskom području potvrđuje nam Jasminka Biliškov iz Splita, čija agencija djeluje na području gotovo cijele Dalmacije i Zagreba. Jako je opao interes gradevinaca i investitora za kupnju zemljišta na dalmatinskoj obali, a ono što se sada eventualno gradi spada u kupoprodaje zemljišta odrađene prije krize. Potražnja je općenito značajno opala i tek se nešto malo interesa bilježi za obiteljsku gradnju, ali ni približno kao ranijih godina, svjedoči Biliškov. Cijene su, kao i u ukupnoj ponudi nekretnina, zadržale svoje (visoke) vrijednosti kada su u pitanju atraktivne lokacije i tek su se ponegdje korigirale za kojih 10 posto. Jasno, ponuda jako atraktivnih lokacija uz more vrlo je ograničena, tako da postiže cijene koje prelaze 500 eura po četvornom metru, kako u Splitu, tako i u Zadru i ostalim gradovima.
Splitski Kašteli su, međutim, prije držali prosjek od oko 500 eura po četvornom metru, da bi sada isticali cijene od 400 eura po kvadratu. Mjesta udaljena od mora nešto su povoljnija i tu je zamjetan krizni pad cijena u odnosu na period prije 2008. godine, a cijene se kreću od nekih 120 do 170 eura po četvornom metru.- Imamo u posljednje vrijeme nešto primjera domaćih, ali i stranih klijenata koji su prodavali svoje stanove u centru Splita, recimo stan od 70 kvadrata na Bačvicama i za taj novac koji su dobili - a radi se o okvirno 200.000 eura - ulagali su u kupnju građevinskih parcela na jeftinijem dijelu Kaštela. Kalkulacija je da se za taj iznos može kupiti parcela i izgraditi kuća, iako na samo zemljište odlazi više od 50 posto investicije, dodala je Biliškov.
Na zagrebačkom području praktički da nema interesa za zemljišta i jedino što trenutno ide su stanovi. Boro Vujević, čija je agencija jedna od većih u Zagrebu, napominje da je potražnja za zemljištima za obiteljske kuće vrlo sporadična te da veći investitori u posljednje vrijeme eventualno prihvaćaju cijene koje ne prelaze 15 posto ukupne investicije u stanogradnju, iako su nekad za zemljište znali davati i 30 posto od ukupnog troška. Ekskluzivne zagrebačke lokacije koje se prebrojavaju na prste, a eventualno ih ima na Tuškancu i Pantovčaku, nude se po cijeni od vrtoglavih 1.000 eura po kvadratu zemljišta, dok se za zagrebačku periferiju koja je više ruralna nego urbana traži između 30 i 40 eura.
Da kupci uveliko kalkuliraju s ponuđenim cijenama zemljišta svjedoči i Boris Vidović, agent s otoka Krka, koji potvrđuje da trgovina ovim segmentom nekretnina čini možda tek pet posto u ukupnim realizacijama. Terenima uz more nisu pale cijene, koje se kreću od 250 do 300 eura po četvornom metru. U unutrašnjosti otoka je bilo značajnijih sniženja cijena na 50 ili 60 eura po kvadratu, ali nema interesa, slično kao i u drugoj zoni to jest nekih 200 do 500 metara od obale, gdje su cijene s prijašnjih 150 ili 180 eura pale na 50 do 100 eura po četvornom metru, kazao je Vidović.
Limun.hr, 27.4.11.