Propisi
Savjeti

Samobor guši novogradnja

16.05.2011

 Zbog blizine Zagreba i zato što se ne plaća prirez Samobor je prije nekoliko godina bio mamac stambenim investitorima. Građani su mogli promatrati kako na istočnom ulazu u grad niču zgrade u različitim bojama, koje se, prema mišljenju nekih arhitekata, ne uklapaju u vizualni identitet grada, čiji je gotovo svaki dio dobio gradilište.

Banke su šakom i kapom dijelile kredite ljudima koji se nikad nisu bavili građevinarstvom. Istočni ulaz u Samobor danas je takav jer ondje nije bilo obveze donošenja urbanističkog plana. Privatni investitori mogli su brzo početi graditi jer nisu morali čekati dokumente. Samobor ima sreće stoje tu praksu prekinula kriza, a i banke takvu gradnju više ne prate. Da se to nije dogodilo, Samobor bi danas vjerojatno imao i 8000 novih stanova - smatra arhitekt Miroslav Ivanščak dodajući da je glavni problem što se ne gradi planski. Primjer je gradnja više stambenih zgrada, takozvanih urbanih vila, između obiteljskih kuća. Pogreška bivše vlasti.

U gradnji su trenutačno četiri nova naselja: Samoborski vrtovi, Gundulićevo naselje, Perivoj i Vile Anindol, u kojima bi trebalo biti izgrađeno ukupno oko 700 stanova. Investitori tvrde da se cijene kvadrata stana prilagođuju tržištu, no nije prodano oko 70 posto novih stanova.Četvorni metar novogradnje u Samoboru u prosjeku stoji oko 1500 eura. Većina, međutim, ima i raznorazne akcije za potencijalne kupce stanova, tj. stanova u vilama, kako se nazivaju. No, i u Samoboru je, kao i drugdje, tržište nekretnina zamrlo, pa brojne zgrade zjape prazne ili nedovršene. Istodobno gradska uprava gubi jer ne naplaćuje komunalnu naknadu. Zato se, kaže gradonačelnik Krešo Beljak, mijenja Generalni urbanistički plan, prema kojem bi se na potezu od čvora Bobovica prema Jelačićevoj ulici zabranila gradnja višestambenih zgrada prema Samoboru, a prema Bregani bi bila omogućena.

Nije tu riječ o mržnji ni o zabranama, nego samo o zamrzavanju višestambene gradnje. Kad se gradilo naselje Bregana, napravljena je i škola, kad se gradilo Južno naselje, također je napravljena škola. Do sada u novim naseljima nije izgrađen nijedan vrtić, a sadašnji su vrtići puni. Dopustiti na silu toliko privatnih investitora bila je velika pogreška prošle vlasti - rekao je Beljak. Dodao je i kako komunalna infrastruktura grad stoji, a u gradsku blagajnu zbog praznih stanova ne stiže novac od komunalnih naknada i poreza.

Limun.hr, 16.5.11.
 

Zašto burza nekretnina?

  • Ponuda svih agencija članica na jednom mjestu
  • Više od 30 članica agencija na jednom mjestu
  • Samo provjerene nekretnine
  • Stvarne realizirane cijene nekretnina
  • Statistike/Trendovi
  • Profesionalni savjeti
  • 20 godina iskustva na tržištu nekretnina
  • Sve o tržištu nekretnina

O nama

Burza nekretnina djeluje na hrvatskom tržištu od 1996.g., organizirana je kao servis članova - poslovnih subjekata u djelatnostima vezanim za poslovanje nekretninama s područja Hrvatske, kojima pruža potporu u svakodnevnom poslovanju, te istovremeno omogućuje da se njihova međusobna suradnja odvija na najbrži i najjednostavniji način.

Temeljem Kodeksa etike poslovanja članovi Burze podržavaju profesionalno i korektno poslovanje na tržištu i odnose prema klijentima i drugim subjektima u djelatnosti.

Prijava na newsletter

Upišite svoju e-mail adresu.