Propisi
Savjeti

Plaćamo 50 posto skuplje kamate od građana EU-a

26.05.2011

 Bankarski sektor u Hrvatskoj je stabilan, ali građani i gospodarstvo od toga nemaju koristi, poručili su nakoti sjednice Gospodarsko-socijalnog vijeća predstavnici sindikata i poslodavaca. Dok su čelni ljudi banka uglavnom povećavajući kamate uspjeli i u krizi svojim vlasnicima sačuvati visoku razinu dobiti, gospodarstvo bilježi minuse, a građani sve teže plaćaju svoje obveze. Prosječna kamata na stambeni kredit u Hrvatskoj je šest posto, a prosječna kamata na stambeni kredit u EU je četiri posto ili malo ispod toga. Dakle, građani Hrvatske plaćaju novac 50 posto skuplje od onih u EU.

U vrijeme krize banke su dizale kamate i opteretile gospodarstvo i građane, ali su time povećali postotak rizičnih kredita jer ih građani i tvrtke sve teže otplaćuju, kazao je predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever. Tako je udio loših kredita u 2010. godini u ukupnim kreditima dosegnuo 11,2 posto. Sever je otkrio i da su sindikati tražili jaču aktivnost Vlade, pa i izmjene zakona, kad je u pitanju pad kamata, ali i predložili uvođenje poreza na bankarske transakcije. Dobili smo odgovor da je to moguće samo ako se nešto slično uvede na razini cijele EU kaže Sever, koji tvrdi da od visokih dobiti banaka koristi nije imao nitko, nego isključivo vlasnici banaka.

Dobit banaka je u 2010. godini bila 4,36 milijardi kuna, što je za 3,3 posto više u odnosu na 2009. godinu. S druge strane, gospodarstvo bilježi pad pa su ponašanjem banka nezadovoljni i u Hrvatskoj udruzi poslodavca jer domaća poduzeća u svoj proizvod moraju ukalkulirati skuplju cijenu novca od svojih konkurenata iz inozemstva. Predsjednik GSV-a Matko Bolanča smatra da kamatna stopa koju plaća gospodarstvo od šest posto mora biti niža jer uspješnost banka još uvijek nije pretočena u BDP i oporavak gospodarstva. HNB je oslobađanjem sredstava obvezne pričuve banaka učinio veliki korak, a sad je trenutak da banke tu relativnu vrijednost pretoče u gospodarsku učinkovitost i da budu sudionice gospodarskih procesa kazao je Bolanča, koji razumije i sindikalne argumente kad su banke u pitanju.

Limun.hr, 26.5.11.
 

Zašto burza nekretnina?

  • Ponuda svih agencija članica na jednom mjestu
  • Više od 30 članica agencija na jednom mjestu
  • Samo provjerene nekretnine
  • Stvarne realizirane cijene nekretnina
  • Statistike/Trendovi
  • Profesionalni savjeti
  • 20 godina iskustva na tržištu nekretnina
  • Sve o tržištu nekretnina

O nama

Burza nekretnina djeluje na hrvatskom tržištu od 1996.g., organizirana je kao servis članova - poslovnih subjekata u djelatnostima vezanim za poslovanje nekretninama s područja Hrvatske, kojima pruža potporu u svakodnevnom poslovanju, te istovremeno omogućuje da se njihova međusobna suradnja odvija na najbrži i najjednostavniji način.

Temeljem Kodeksa etike poslovanja članovi Burze podržavaju profesionalno i korektno poslovanje na tržištu i odnose prema klijentima i drugim subjektima u djelatnosti.

Prijava na newsletter

Upišite svoju e-mail adresu.