Sve nekretnine u Hrvatskoj nelegalne, a vlasnici ih moraju legalizirati
21.09.2011
Prema posljednjim izmjenama i dopunama Zakona o prostornom uređenju i gradnji, pojavljuje se pravni apsurd na koji upozoravaju stručnjaci jer se svaka građevina upisana u zemljišnoj knjizi bez zabilježbe da je priložen akt za njezinu upotrebu smatra nezakonitom, a onaj tko tvrdi suprotno, dakle da njegova građevina nije nezakonita, to mora dokazati. To bi trebalo značiti da su sve građevine u Hrvatskoj nelegalne.
Naime, ni jedna građevina u državi nije upisana u zemljišnim knjigama uza zabilježbu da ima uporabnu dozvolu ili neki drugi zamjenski akt. Prema tome, ni jedan stan, zgrada ili kuća u Hrvatskoj ne mogu se sada prodati, odnosno uknjižiti na novog vlasnika jer ni jedna građevina sada nije legalna prema izmjenama i dopunama Zakona o prostornom uređenju. Od izmjena i dopuna tog zakona nema više knjiženja novih vlasnika.
U Ministarstvu zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva tvrde kako je novim zakonskim odredbama zapravo pojednostavljen i ubrzan postupak dokazivanja legalnosti objekata jer se sada to može dokazivati izvatkom iz zemljišnih knjiga.
HJK bez stava
No, potvrđuju da ni jedna nekretnina još nema takvu zabilježbu u zemljišnim knjigama. Nakon zakonskih izmjena svaki kupac građevine upisane u zemljišnoj knjizi bez zabilježbe o aktu za uporabu nekretnine zna da sama činjenica što je ona upisana u zemljišnoj knjizi ne znači da je i sagrađena u skladu s upravnim propisima o gradnji te da s tim u vezi od prodavatelja treba zatražiti odgovarajuće dokumente.
Nakon što su pojedini javni bilježnici i vlasnici agencija za nekretnine upozorili da će primjena izmjena i dopuna Zakona o prostornom uređenju i gradnji, kao i Zakona o legalizaciji objekata, potpuno onemogućiti bilo kakav promet nekretnina, predsjednik Hrvatske javnobilježničke komore Ivan Maleković rekao nam je kako njihova komora zasad nema nikakvo službeno stajalište o toj problematici te da će javnost biti informirana kada ga budu imali. Ustvrdio je i kako mišljenje nekih javnih bilježnika o tome izražava samo njihov osobni stav.
Maleković je rekao kako se HJK ne može očitovati o tome hoće li predmetne izmijene Zakona o prostornom uređenju i građenju, odnosno Zakon o postupanju s nezakonito sagrađenim zgradama, izazvati probleme na tržištu nekretnina jer se očekuje da će mjerodavna tijela dati i neke upute u vezi s primjenom tih zakona.
Ukidanje članaka?
„Osobno me sve to podsjeća na ono što je polučio Zakon o izmjenama i dopunama zakona o poljoprivrednom zemljištu, a to je konfuzija koju je razriješio Ustavni sud ukidajući određene članke tog zakona“, ustvrdio je predsjednik HJK Ivan Maleković.
Pojedini vlasnici agencija za nekretnine upozorili su nas kako će spomenuti zakoni onemogućiti bilo kakav promet nekretnina. Naime, predviđeno stavljanje zabilježbi o dokumentu kojim je upisan objekt gotovo je neizvodivo, rekao nam je Ivan Bižanović, vlasnik Lika nekretnina, upozorivši kako će gruntovnice biti zatrpane zahtjevima za upis, a katastri zahtjevima za uvjerenje o vremenu gradnje.
Pojedini javni bilježnici upozorili su kako će probleme posebno stvarati činjenica da građevine sagrađene do 15. veljače 1968. ne trebaju uporabnu dozvolu, ali im katastarski ured mora izdati uvjerenje o vremenu evidentiranja građevine. Građevine sagrađene temeljem građevinske dozvole, odnosno drugog odgovarajućeg akta, izdane do 19. lipnja 1991. godine ne trebaju uporabnu dozvolu, ali moraju uz građevinsku dozvolu i potvrdu da nije u tijeku postupak građevinske inspekcije prijaviti i ucrtati građevinu u katastar. Građevine sagrađene temeljem građevinske dozvole izdane od 20. lipnja 1991. godine do stupanja na snagu ZPUG-a (1. listopada 2007.) moraju imati uporabnu dozvolu ili uvjerenje o uporabi.
Business.hr, 21.9.11.