U EU nekretnine neće biti skuplje
13.01.2012
Ulaskom u EU cijene nekretnina u Hrvatskoj će otići u nebo, mit je kojim se već godinama plaše Hrvati. No, ima li istine u tome? Apsolutno ne. Cijene nekretnina i dalje će se formirati prema tržištu. Ulazak ili ne ulazak u EU s time nema veze. Trenutačno je cijena nekretnina uvjetovana gospodarskom krizom, a tako će biti i dalje. Odnosno, tržište će odraditi svoje, objasnio nam je Dubravko Ranilović, predsjednik Udruženja poslovanja nekretninama pri Hrvatskoj gospodarskoj komori.
Ranilović tvrdi da tržište nekretnina u Hrvatskoj karakteriziraju i krive informacije onih koji tržište ne poznaju i na njemu ne rade. Te se na temelju toga stvaraju krive procjene i projekcije. Iako se ne može ništa generalizirati, tržište nagrađuje ono što je kvalitetno i kažnjava ono što nije, a o tome najviše ovisi i cijena, bez obzira na EU, rekao je Ranilović. Njegovu tvrdnju potvrđuje i većina agenata za nekretnine. Njih gotovo dvije trećine smatra da ulazak Hrvatske u Europsku uniju neće značajnije utjecati na nekretnine, pokazuje istraživanje oglasnika za nekretnine CentarNekretnina u kojem je sudjelovalo više od stotinu agencija. Kao primjer navode Mađarsku.
Uoči ulaska u Uniju strateška procjena glasila je da će cijene nekretnina u Mađarskoj naglo porasti. Ljudi su, rukovodeći se tim informacijama na brzinu kupovali nekretnine, međutim, cijene nisu porasle nego su stagnirale. Cijene nekretnine će i nakon ulaska Hrvatske u EU ovisiti o ekonomskom standardu građana. S druge strane, postat će jasnije što se sve može kupiti za iste novce u EU. Tu treba uračunati stopu zaduženost društva, kao i populaciju koja može primati kredite, rekla je Karmen Sokić iz udruženja Real Estate Network za Dnevno.hr.
Problema neće biti ni s kupovinom nekretnina u EU. Hrvatska kao potpisnica ugovora s EU, svojim sugrađanima omogućuje da pod istim uvjetima i s istim startnim pozicijama kupuju nekretnine u EU. Biti će svejedno odakle dolazite. Isti uvjeti za kupovinu nekretnina u EU biti će isti kao i u Hrvatskoj. Tržište je jednako za sve, rekao je Ranilović. Isto vrijedi i za strance koji žele kupovati nekretnine u Hrvatskoj. Već nekoliko godina na snazi je zakon koji to omogućuje... Osim toga, i država bi mogla pomoći, ne samo poreznom politikom, nego i stvaranjem snažnim fondova za pravo prvokupa nekretnina koje su od velikog značenja za budućnost zemlje, održivost zemlje i buduće naraštaje.
Limun.hr, 13.1.12.