Etažirano manje od 20 posto stanova, a rok je kraj godine
10.03.2012
Zakonski rok za povezivanje zemljišnih knjiga i Knjige položenih ugovora (etažiranje) istječe potkraj godine. Etažiranje stambenih objekata, sagrađenih prije 1997. godine, samo je jedan u nizu poslova u sređivanju zakonskih uvjeta za funkcioniranje tržišta nekretnina. Pred domaćim je institucijama i postupak legalizacije bespravno sagrađenih objekata za koje je prošle godine donesen zakon, no zbog neprovodivosti najavljene su njegove izmjene i dopune. Pred institucijama je i sređivanje zemljišnih knjiga i dovršetak njihove digitalizacije. Sve su to preduvjeti za uobičajeno funkcioniranje tržišta nekretnina, građevinsku djelatnost i privlačenje investicija.
Budući da su vlasnici stanova i predstavnici stanara odugovlačili s etažiranjem, zasigurno će s istekom roka do kraja godine zemljišno-knjižni odjeli općinskih sudova biti zatrpani zahtjevima. Na nužnost etažiranja upućuju izmjene i dopune Zakona o prostornom uređenju i gradnji, te Zakon o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama (zakon o legalizaciji), koji su stupili na snagu prošlog ljeta i kojima se zabranjuje promet svim nekretninama dok se za njih ne dokaže zakonitost. Prema procjenama, ostvareno je od 15 do 20 posto tog posla, rekao nam je sudski vještak i vlasnik đakovačke agencije za nekretnine Dom Commerce Mirko Sabljar, dodavši kako veliki upravitelji stambenih nekretnina, kao što su Zagrebački holding, Osječko gradsko stambeno i slični, ne rade dobro jer iz Knjige položenih ugovora samo prepisuju podatke u zemljišne knjige i ne upisuju zajedničke prostore.
Naveo je primjer Vukovara u kojemu su svi stanovi u državnom vlasništvu. Iako je iz državnog proračuna izdvojen novac za etažiranje, već se dvije godine čeka da vlasnik stanova, odnosno država, odobri etažiranje. Budući da se prije 1997. u zemljišne knjige nisu upisivali vlasnici stanova nego su se u Knjigu položenih ugovora u gruntovnici dostavljali kupoprodajni ugovori, nije riješeno vlasništvo zemljišta na kojem je sagrađena zgrada, nisu upisani zajednički prostori u zgradi, a vlasnici stanova u zgradi nisu bili vlasnici zajedničkih prostorija. Ministarstvo pravosuđa prije dvije godine donijelo je Pravilnik o povezivanju zemljišne knjige i Knjige položenih ugovora i upisu vlasništva posebnog dijela nekretnine. Taj se posao trebao završiti u tri godine od stupanja na snagu Zakona o izmjeni i dopuni Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, odnosno do kraja ove godine. S prestankom mogućnosti da se stanovi upisuju u Knjigu položenih ugovora 1. siječnja 1997. godine, jedini način njihova legaliziranja je etažiranje. Lakši postupak.
Etažiranje stanova upisanih u Knjigu položenih ugovora razlikuje se od etaziranja novih stambenih objekata. Etažiranje novosagrađenih stambenih objekata mnogo je jednostavnije i radi se za cijelu zgradu, a etažiranje iz Knjige položenih ugovora znatno je složenije i zahtijeva niz pravnih predradnji. Često u zemljišnim knjigama nisu formirane odgovarajuće zemljišne čestice na kojima su sagrađene stambene građevine ili nisu upisane sve građevine koje se nalaze na određenoj čestici. Čest je i problem što stambena zgrada nije na jednoj zemljišnoj čestici nego na dvije ili više njih pa se mora formirati posebna zemljišna čestica za takve zgrade.
Budući da u Hrvatskoj nijedna od institucija nije vodila evidenciju o broju etažiranih stanova, nema pouzdanih podataka o etažiranim i neetažiranim stambenim zgradama. Kako bi se olakšalo, odnosno pojednostavnilo formiranje odgovarajućih parcela u zemljišnoj knjizi te upis objekata, sredinom 2006. godine je donesen Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima kojim je pojednostavljeno etažiranje. Potkraj 2009. novim Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima dodatno je pojednostavljen taj postupak, nakon čega je i ministar pravosuđa 2010. donio Pravilnik o povezivanju zemljišne knjige i Knjige položenih ugovora i upis vlasništva posebnog dijela nekretnine.
Limun.hr, 09.03.2012.