Grad uvodi registar nekretnina
30.03.2012
Zagrebačka Gradska skupština usvojila je jučer odluke koje su najavljene kao revolucionarne za Grad, a tiču se procjenjivanja vrijednosti građevinskog zemljišta i utvrđivanja tržišne vrijednosti nekretnina. Do sada je gradonačelnik Milan Bandić uglavnom sam odlučivao o vrijednosti gradskih zemljišta i nekretnina, temeljem procjene odabranih sudskih vještaka, a iz takve prakse rodile su se brojne zemljišne afere koje su punile novinske stupce. Po novome bi se vrijednost zemljišta i nekretnina trebala utvrđivati prema unaprijed utvrđenoj proceduri kupnje i prodaje.
Prema novoj odluci, sudski vještaci koji će davati procjene birat će se na javnim natječajima, na četiri godine, a stvorit će se i registar nekretnina koji će u pravom smislu početi funkcionirati tek za tri godine. Odluku su najprije predložili SDP, HSU i Klub nezavisnih zastupnika Tatjane Holjevac, kako bi kontrirali odluci koju je u proceduru Gradske skupštine poslao gradonačelnik Bandić, a potom su te dvije odluke ujedinjene. Zanimljivo je da su protiv odluke bili narodnjaci koji inače u Zagrebu, premda su u oporbi, dobro surađuju s vladajućima. Morana Paliković Gruden, zastupnica HNS-a, ustvrdila je kako je odluka donesena na brzinu i preko koljena te da su materijale članovi Gradske skupštine dobili tek prije tri dana pa nisu mogli dati primjedbe.
“HNS neće prihvatiti ove odluke jer su došle prekasno, radna tijela nisu ih uspjela raspraviti, a sigurno bismo imali svoje prijedloge. Smatramo da nove odluke nisu dovoljno dobre jer nisu utvrđeni precizni parametri za procjenu vrijednosti nekretnina. Ukida se kriterij bruto razvijena površina (BRP), a nije ni predviđen kontrolni mehanizam kroz angažman Porezne uprave. Podržavamo registar nekretnina, ali on može početi funkcionirati tek za tri godine. Što će biti u međuvremenu? Tko će garantirati da neće biti kaosa?“, upitala je Paliković Gruden. Jurica Meić je u ime Kluba SDP-a istaknuo kako su dvije nove odluke vrlo važne. “Uvodimo registar gradskih nekretnina i prisiljavamo gradsku upravu da odredi što s njima učiniti. Smatram da gore od ovoga što smo imali do sada ne može biti. Napokon počinjemo na tansparentan način i u korist građana upravljati gradskom imovinom. Ono stoje punilo crnu kroniku, a mislim na zamjene zemljišta, više neće biti moguće. Zamjene zemljišta bit će iznimka, a ne pravilo“, poručio je Meić.
Fontane u travnju
Zastupnici su odbili Bandićeve programe gradnje objekata i uređenja te održavanja komunalne infrastrukture za ovu godinu jer gradonačelnik nije poštovao ono za što su ga zadužili u veljači. Naime, gradska uprava nije dostavila podatke o tomu koliko iznose prenesene obaveze za obavljene radove pa vladajući strahuju da za ovogodišnje planove neće ostati dovoljno novca. Ipak, radovi na osporavanom projektu fontana i pothodnika kod Nacionalne i sveučilišne knjižnice, vrijedni 25 milijuna kuna, mogu početi u travnju, kako je Bandić nedavno i najavio, jer je riječ o poslu koji je prošle godine ugovoren s izvođačima.
Limun.hr, 30.03.12.