Zagreb će trebati 2000 do 2500 novih stanova
30.03.2012
U posljednjih nekoliko mjeseci pojedine su tvrtke odlučile preseliti poslovanje iz tvorničkih nekretnina u gradskom području i prodati vrijednu lokaciju, odnosno komercijalizirati to zemljište za stambene projekte. Kako nam je rekao Patrick Franolić, direktor zagrebačkog ureda jedne od najvećih svjetskih konzultantskih tvrtki za nekretnine Spiller Farmera, svoje proizvodne pogone seli TOZ Penkala, a na dosadašnjem mjestu tvornice planirana je etapna gradnja stanova, sportskih sadržaja, dječjeg vrtića i poslovne zgrade, ovisno o tržišnima potrebama.
Jedan od uspješnijih projekata preseljenja tvornice i gradnje stanova na njezinu mjestu jest onaj u Zadru, u samom centru grada, u sklopu bivše tvornice TIZ, a realizirao ga je investitor Gortan Zadar, rekao je Franolić. Franolić očekuje da će velik potencijal u razvoju građevinskog sektora biti energetsko poboljšanje većine postojećih zgrada. Riječ je o stanovima sagrađenim prije i tijekom osamdesetih godina, cijena im je između 950 i 1500 eura za kvadrat i potrebna im je adaptacija. Adaptaciju starijih stanova trebala bi stimulirati i država zbog brojnih ušteda koje bi se tako ostvarile, komentirao je Franolić najavljenu obnovu gradskih pročelja po načelima zelene gradnje, što bi trebalo pridonijeti razvoju građevinskog sektora, osobito manjih tvrtki specijaliziranih za adaptaciju. Mišljenja je i da bi država trebala dijelom sufinancirati obnovu interijera stanova, odnosno izmjenu stare stolarije i instalacija grijanja.
Direktor Spiller Farmera u Hrvatskoj ističe i novi trend u razvoju stambenog tržišta jer su tijekom stagnacije u prodaji stanova kupci imali vremena proučavati ponuđene nekretnine i njihove karakteristike. “Mnogo je nekretnina prije dvije godine oglašavano kao luksuzna nekretnina, što je dovelo do znatnog rasta cijena iako većina tih nekretnina nije bila luksuzna. Naime, luksuzna se nekretnina razlikuje od ostalih reprezentativnom lokacijom, iznimno razvijenom mikrolokacijom, kvalitetnim materijalima u gradnji, završnom fazom uređenja, dostupnošću garaže i njezinom veličinom, visinom stropova u stanu,njegovom orijentacijom, ali i susjedstvom“, objasnio je Franolić. Stoga u Zagrebu, osim manjih projekata individualnih investitora, postoje samo dva projekta luksuzne stanogradnje u centru grada, a to su projekt Cvjetni i Ban Centar.
Potrebe tržišta
“Kada su u pitanju stambene nekretnine za srednji sloj građanstva, razlikuju se potrebe za stanovima u sljedeće dvije godine prema uobičajenim standardima da samci traže stanove do 45 kvadrata, mlade obitelji do 60 kvadrata, a obitelji s djecom do 65 kvadrata. Cijena novogradnje predviđene za srednji sloj građanstva trebale bi biti između 1500 i 2100 eura za kvadrat, ovisno o mikrolokaciji, kvaliteti izvedbe i dodatnim sadržajima u stanu“, smatra direktor Spiller Farmera. Stambeni projekt smatra se uspjelim kada se uklopi u postojeće vizure gradske četvrti te pridonosi daljnjem razvoju dodatnih sadržaja. Kupcima je iznimno važno da su im u četvrti dostupni svi bitni dodatni sadržaji poput dječjeg vrtića, škole, parkova, pošte, banke, supermarketa, knjižnice i slično. Franolić smatra da se, s obzirom na postojeću ekonomsku situaciju, na zagrebačkom tržištu u sljedeće dvije godine može očekivati ponuda dodatnih 2000 do 2500 stanova za srednji sloj stanovništva jer se sagrađeni stanovi neće uspjeti prodati.
Limun.hr, 22.03.12.