Propisi
Savjeti

Nekretnine u Irskoj i Grčkoj nikad jeftinije

29.05.2012

 Pad cijena nekretnina na tržištima diljem svijeta ubrzao je u 12-mjesečnom razdoblju zaključno s krajem ožujka, pokazalo je najnovije izvješće Global Property Guidea koje obuhvaća 36 zemalja, uključujući Hrvatsku. Od 36 zemalja obuhvaćenih istraživanjem, za koje su dostupni tromjesečni podaci, pad je zabilježen u njih 24, uključujući Hrvatsku, a rast je zbilježilo samo 12 zemalja. Tijekom posljednjeg tromjesečja pad je ubrzan s obzirom na to da je pad cijena zabilježen u 26, a rast u samo deset zemalja.

U Hrvatskoj je pad cijena nekretnina prilagođen za inflaciju u prvom tromjesečju prema istom razdoblju godine prije ipak nešto ublažen i iznosio je 2,45 posto nakon što je u prvom tromjesečju prošle godine iznosio 6,64 posto. U odnosu na posljednje tromjesečje 2011. godine cijene nekretnina neznatno su smanjene, za 0,1 posto. Nominalno su pak cijene nekretnina u Hrvatskoj u prvom tromjesečju na godišnjoj razini smanjene za jedan posto, a u istom su razdoblju godinu ranije nominalno pale za 4,54 posto. U odnosu na posljednje tromjesečje 2011. godine blago su nominalno uvećane, za 0,23 posto, pokazuju podaci Global Property Guidea.

Znatno izrazitiji pad cijena u prvom tromjesečju nego u istom razdoblju prošle godine uvelike je pogodio periferne članice eurozone, pokazuje najnovije istraživanje. Cijene nekretnina prilagođene za inflaciju najizrazitiji pad zabilježile su u Irskoj, od 18,95 posto, a u grčkoj su prijestolnici Ateni pale za 11,68 posto, u Portugalu za 10,45 posto, u Španjolskoj za 9 posto. Od zemalja nove Europe prednjači poljska prijestolnica Varšava s padom cijena od 10,94 posto. Nekoliko zemalja, čija su tržišta nekretnina lani bilježila ili oporavak ili tek slabljenje aktivnosti, zabilježilo je izrazitije pogoršanje situacije. Klub otpornih. Pad cijena nekretnina u proteklih 12 mjeseci zaključno s ožujkom u Finskoj je tako iznosio 2,05 posto, u Turskoj 2,32 posto, a u Švedskoj i letonskoj prijestolnici Rigi 5,34odnosno 5,83 posto, prema podacima prilagođenima za inflaciju.

Neka snažna europska tržišta oduprla su se krizi. U Estoniji su tako cijene prilagođene za inflaciju na godišnjoj razini poskočile za 9,13 posto, a u Austriji za 8,24 posto. Zahvaljujući tako snažnom rastu te su se dvije zemlje probile na treće odnosno četvrto mjesto na globalnoj ljestvici. Po rastu cijena prilagođenih za inflaciju u vrhu globalne ljestvice nalazi se indijska prijestolnica New Delhi sa skokom cijena od 24,41 posto u proteklih go-dinu dana, a slijedi Sao Paolo u Brazilu s rastom od 18,7 posto.

Skupini snažnih tržišta nekretnina u proteklih 12 mjeseci pridružuju se također Švicarska i Norveška s rastom cijena od 5,49 odnosno 5,43 posto te Rusija i Island s rastom od 3,86 i2,25 posto. Ti dobitnici očito su zemlje koje ili nisu ni bile pogođene nedavnim slabljenjem aktivnosti, poput Austrije, Švicarske i Norveške, ili doživljavaju oporavak, kao u slučaju Estonije, Rusije i Islanda, zaključuju u Global Property Guideu.

Limun.hr, 29.05.2012.
 

Zašto burza nekretnina?

  • Ponuda svih agencija članica na jednom mjestu
  • Više od 30 članica agencija na jednom mjestu
  • Samo provjerene nekretnine
  • Stvarne realizirane cijene nekretnina
  • Statistike/Trendovi
  • Profesionalni savjeti
  • 20 godina iskustva na tržištu nekretnina
  • Sve o tržištu nekretnina

O nama

Burza nekretnina djeluje na hrvatskom tržištu od 1996.g., organizirana je kao servis članova - poslovnih subjekata u djelatnostima vezanim za poslovanje nekretninama s područja Hrvatske, kojima pruža potporu u svakodnevnom poslovanju, te istovremeno omogućuje da se njihova međusobna suradnja odvija na najbrži i najjednostavniji način.

Temeljem Kodeksa etike poslovanja članovi Burze podržavaju profesionalno i korektno poslovanje na tržištu i odnose prema klijentima i drugim subjektima u djelatnosti.

Prijava na newsletter

Upišite svoju e-mail adresu.