Propisi
Savjeti

Dobri se projekti prodaju unatoč krizi

30.05.2012

 Prema internim istraživanjima na kvartalnoj razini, koje provodimo još od 2009. godine, cijene nekretnina u Hrvatskoj znatno su pale. Istraživanjem je obuhvaćeno 50 gradova i osam općina u Hrvatskoj, a posebni uzorci odnosili su se na Zagreb, Rijeku, Pulu, Split, Zadar i Osijek.

U svakom kvartalu praćene su cijene oko 3000 nekretnina iz različitih izvora, poput specijaliziranih internetskih portala, novina, terenskog obilaska i vlastitog portfelja, rekla nam je predsjednica Uprave Erste nekretnina Ilijana Jeleč. Objasnila je da dobivene podatke uspoređuju sa svojim portfeljem i pokušavaju vidjeti kolika je razlika između traženih i realiziranih cijena.

U toj se razlici najviše i vidjelo kako tržište pada. Primjerice, u 2009. godini tržište je pokazivalo stagnaciju, a svjedočili smo padu cijena iako on još nije bio vidljiv u statistikama. Kriza je povećala razlike između tražene i realizirane cijene, rekla je Jeleč.

Od kraja 2009. godine tražene cijene stanova u Hrvatskoj pale su više od 8,5 posto, a uzme li se u obzir razlika između traženih i realiziranih cijena, može se reći da su cijene pale 20-ak posto na razini Hrvatske. Jeleč je ustvrdila kako je pritom važno istaknuti da pad cijena nije ujednačen, odnosno u nekim dijelovima Hrvatske cijene su pale više, a u nekim manje.

U Zagrebu su, primjerice, tražene cijene pale gotovo 14,2 posto pa se može zaključiti da su realizirane cijene u Zagrebu pale više od 25 posto. U posljednjih nekoliko godina sve je veća i polarizacija na tržištu stambenih nekretnina. Dobro projektirani stanovi, dobro pogođene cijene s obzirom na lokaciju, dobre opremljenosti i razine energetske učinkovitosti ne osjećaju pritisak na snižavanje cijene. To se posebno odnosi na nove, pomno osmišljene projekte koji postižu više cijene od prosječnih za neku lokaciju. Što je još važnije, imaju i zadovoljavajuću dinamiku prodaje.

Kupce nalaze novi, dobro osmišljeni projekti koji ispunjavaju očekivanja. S druge strane, padaju cijene stanova koji nisu dobro tržišno osmišljeni ili su lošije funkcionalnosti i oni se teže prodaju, rekla je Jeleč. Prodaja nekretnina koje su dobre funkcionalnosti i cijene primjerene lokaciji ide dobro, čak i iznad očekivanja s obzirom na krizu. Osim toga, važan je ukupan iznos koji se mora izdvojiti za nekretninu pa za pojedine nekretnine više ne govorimo o cijeni po četvornome metru nego o ukupnom iznosu kupoprodaje, rekla je Jeleč.

To je osobito vidljivo kod jako velikih stambenih nekretnina jer u tom slučaju treba izdvojiti ukupno visoku svotu za kupnju pa cijena po kvadratu pada u odnosu na manju nekretninu na istoj lokaciji. Istaknula je i da su prosječni kupci skloniji kupnji stanova cjenovno nižih razreda, a klijenti visoke kupovne moći preferiraju ekskluzivne stanove, vrhunske kvalitete iz cjenovno visokih razreda, žele dobiti punu vrijednost za novac koji su spremni izdvojiti, što onda znači da ne žele ni prosječnu lokaciju, ni prosječnu nekretninu.

Limun.hr, 30.05.2012.
 

Zašto burza nekretnina?

  • Ponuda svih agencija članica na jednom mjestu
  • Više od 30 članica agencija na jednom mjestu
  • Samo provjerene nekretnine
  • Stvarne realizirane cijene nekretnina
  • Statistike/Trendovi
  • Profesionalni savjeti
  • 20 godina iskustva na tržištu nekretnina
  • Sve o tržištu nekretnina

O nama

Burza nekretnina djeluje na hrvatskom tržištu od 1996.g., organizirana je kao servis članova - poslovnih subjekata u djelatnostima vezanim za poslovanje nekretninama s područja Hrvatske, kojima pruža potporu u svakodnevnom poslovanju, te istovremeno omogućuje da se njihova međusobna suradnja odvija na najbrži i najjednostavniji način.

Temeljem Kodeksa etike poslovanja članovi Burze podržavaju profesionalno i korektno poslovanje na tržištu i odnose prema klijentima i drugim subjektima u djelatnosti.

Prijava na newsletter

Upišite svoju e-mail adresu.