Propisi
Savjeti

SAD: Tržište nekretnina

15.12.2009
Cijene stambenih nekretnina i dalje će padati
Fortune piše kako će se milijuni stanova i kuća u Sjedinjenim Državama sljedeće godine naći u postupku pljenidbe

U ovim teškim vremenima za ekonomiju tržište stambenih nekretnina ipak nudi mali tračak nade. Prodaja stambenih nekretnina se poboljšala i nedavno dosegla najviši nivo u posljednje dvije godine. Govorkalo se o ponovnom izbijanju bitke za natječaje u mjestima poput Silicijske doline i New Yorka. A na brojnim koktel zabavama počelo se pričati kako se tržište počelo oporavljati. Znači što se tržišta tiče stvari više ne izgledaju tako loše - zar ne?

Ako tako mislite onda na vašu koktel zabavu ne želite pozvati Marka Zandija. Kao glavni ekonomist Moody’s Economy.coma, Zandi ima neka trezvena predviđanja: cijene stambenih nekretnina će u slijedećih godinu dana pasti između pet i deset posto, a na mjestima poput Miamija čak i više od 30 posto. Tek bi tada mogle početi rasti (s naglaskom na “mogle”). Na vrhu Zandijeve liste briga nalaze se oduzimanja imovine u svrhu prisilne naplate. Prema internetskoj stranici za prodaju nekretnina RealtyTrac gotovo dva milijuna stambenih jedinica u Sjedinjenim Državama nalazi se u postupku pljenidbe ili u vlasništvu banaka, dok će im se vjerojatno pridružiti još milijuni. Zandi procjenjuje će slijedeće godine biti zapljenjeno 2,4 milijuna domova te očekuje da će banke tijekom prve polovice slijedeće godine još agresivnije početi stavljati zapljenjene nekretnine na tržište. To će rezultirati velikom ponudom koja će dovesti do pada cijena, smatra Zandi. Jedno će biti ako će banke moći prodavati na gladnom tržištu nekretnina. No to nas vodi k drugoj Zandijevoj brizi: vrlo visokoj nezaposlenosti. Stopa nezaposlenosti od 10,2 posto dostignuta u listopadu ove godine bila je mnogo viša nego što je većina ekonomista predviđala. Slabo tržište rada, posebno ovako slabo, znači da potencijalni kupci nemaju dovoljno novca za ulaganje u nove domove ili povjerenja da će biti u mogućnosti osloniti se na svoja radna mjesta i plaćati hipoteku na domove koje posjeduju. Još jedna briga: tvorci politika prerano će povući svoju podršku tržištu. Agresivni vladini potezi, poput nedavno produženog oporezivanja kredita na prvu nekretninu i Fedova kupovina dionica vezanih uz nekretnine, poduprli su tržište. Plan o kupovini isteći će u ožujku slijedeće godine, a Zandi kaže kako bi moglo maksimalno povećati hipotekarne stope. “To podiže troškove kupovine stambene nekretnine, a u ovom krhkom tržištu ljudi neće kupovati. A to je problem”, kaže glavni ekonomist Moody’s Economy.coma. Kako pokazuju izračuni prikazani u izvješću Economy.coma za 2010. godinu, stanje je negativno diljem Amerike. Najteže stanje je na Floridi, u Kaliforniji, Nevadi i Arizoni. Ako ima nekih svjetlih točaka, onda su to džepovi srednjeg zapada, države poput Kanzasa, Sjeverne i Južne Dakote te Nebraske.

www.poslovni.hr, 15.12.2009.
 

Zašto burza nekretnina?

  • Ponuda svih agencija članica na jednom mjestu
  • Više od 30 članica agencija na jednom mjestu
  • Samo provjerene nekretnine
  • Stvarne realizirane cijene nekretnina
  • Statistike/Trendovi
  • Profesionalni savjeti
  • 20 godina iskustva na tržištu nekretnina
  • Sve o tržištu nekretnina

O nama

Burza nekretnina djeluje na hrvatskom tržištu od 1996.g., organizirana je kao servis članova - poslovnih subjekata u djelatnostima vezanim za poslovanje nekretninama s područja Hrvatske, kojima pruža potporu u svakodnevnom poslovanju, te istovremeno omogućuje da se njihova međusobna suradnja odvija na najbrži i najjednostavniji način.

Temeljem Kodeksa etike poslovanja članovi Burze podržavaju profesionalno i korektno poslovanje na tržištu i odnose prema klijentima i drugim subjektima u djelatnosti.

Prijava na newsletter

Upišite svoju e-mail adresu.