Stanovi kao ulaganja prošlost
28.01.2010
Kriza je zaustavila trend eksplozivnog rasta cijena kuća i stanova, što smanjuje potražnju za nekretninama kao investicijskom odlukom.
Prema izjavama analitičara, nepovratno je prošlo vrijeme eksplozivnog rasta cijena nekretnina, a samim time i stambenoga kreditiranja. Glavni ekonomist Raiffeisen banke Anton Starčević smatra da je do pojave recesije u Hrvatskoj kupljeni ili adaptirani stambeni prostor korišten ponajprije radi zadovoljavanja postojećih stambenih potreba, ali je u znatnoj mjeri bio prisutan i ulagački motiv.Taj je motiv pothranjivalo očekivanje o nastavku trenda rasta cijena nekretnina. “Pri tome se u roku otplate stambenoga kredita očekivao veći porast cijena nekretnina od financijskog troška ulaganja, odnosno plaćenih kamata na stambeni kredit”, tvrdi Starčević.
Kriza i obrat
S ekonomskom krizom dolazi do obrata. “Nastupom krize povećane su kamatne stope, odnosno financijski trošak kredita, a ujedno je promijenjen i trend kretanja cijena nekretnina. Potencijalni ulagatelji u stambeni prostor ne očekuju skori povratak trenda bržeg rasta cijena stanova od troška stambenoga kredita, što rezultira nestankom potražnje za stambenim kreditima tog dijela klijenata”, objašnjava Starčević svoj stav. Prema njegovu mišljenju, ove godine cijene nekretnina trebale bi stagnirati ili padati, a u dužem roku očekuje se blagi rast cijena stanova koji neće biti veći od financijskog troška stambenih kredita. “Time je dugoročno nestao motiv za ulaganje u nekretnine radi ostvarivanja dohotka od promjene cijena imovine, a ujedno i potražnja za stambenim kreditima utemeljena na tom motivu”, zaključuje glavni ekonomist domaće Raiffeisen banke.
Loši projekti
Njegova razmišljanja potvrđuje i stav Patricka Franolića, direktora agencije za nekretnine Spiller Farmer. “Prema našim podacima, cijene stanova prošle godine na zagrebačkom su području pale između 10 i 15 posto. Predviđamo kako će loši projekti koji su građeni na neatraktivnim lokacijama biti pod velikim pritiskom i 2010. godine te je stoga za pojedine lokacije moguće očekivati i daljnji pad cijena za 10 posto”, kazao je Franolić. Makroekonomski analitičar Erste & Steiermärksiche banke Alen Kovač dijelom se slaže s kolegom Starčevićem. “Kada govorimo o motivima uzimanja stambenih kredita, tada je ono prethodnih godina dominanto bilo vođeno potrebom rješavanja stambenog pitanja. Naravno, dio potražnje na tržištu može se okarakterizirati kao spekulativni, no taj je dio potražnje ipak većim dijelom bio financiran tekućom likvidnošću, odnosno štednjom”, ocjenjuje Kovač. “Sasvim je sigurno i okruženje rasta cijena imalo efekt na potražnju za nekretninama i stambenim kreditiranjem. Sada je u okruženju stagnacije i određenog pada cijena dio klijenata neodlučan u kontekstu idealnog trenutka kupnje nekretnine. Ukupno ekonomsko okruženje i povećana razina neizvjesnosti samo se dodatno uklapaju u taj scenarij”, smatra Kovač.
Zagreb - Rast u pojedinim četvrtima
U agenciji Spiller Farmer predviđaju da će na području Zagreba cijene stanova u nekim četvrtima 2011. rasti za pet do deset posto. Tijekom 2012. trebalo bi doći do stabilizacije tržišta.
poslovni.hr, 28.1.2010.