Propisi
Savjeti

Bankama ovrha nekretnina nije u interesu

25.01.2010

U bankama svjedoče kako se proces ovrhe nekretnine može protegnuti na tri ili četiri godine. Domaće banke zaziru od aktiviranja hipoteka kojim su osigurani stambeni krediti, ponajviše zbog sporosti cijelog postupka.

Prema podacima iz prošlogodišnje publikacije Doing Business u izdanju Svjetske banke, u Hrvatskoj proces prisilne naplate prosječno traje 561 dan uz trošak pokretanja postupka od gotovo 14 posto od vrijednosti potraživanja. Za ilustraciju, u Srbiji isti postupak traje 635 dana, a trećina vrijednosti potraživanja odlazi u troškove spora.

Još je gora situacija u Italiji u kojoj postupak traje 1210 dana uz 30 posto troškova, ali zato u Njemačkoj traje 394 dana uz 15 postotni trošak. U tim se podacima krije razlog zbog kojeg je broj aktiviranih hipoteka u hrvatskim bankama vrlo malen. To potvrđuju u Hypo-Alpe-Adria banci.

Na zagrebačkom području riječ je o oko 600 novozaprimljenih predmeta prošle godine, a na stambene kredite u ovom uzorku otpada zanemarivih šest aktiviranih hipoteka. Najčešći su problemi u otplati nenamjenskih kredita, dugovanja po kreditnim karticama i tekućim računima, kazali su u HAAB-u. Tamo tvrde da najkasnije u roku godine dana od prvoga neplaćenog anuiteta donose odluku o otkazu ugovora o kreditu i predaju predmet na odjel Ovrha.

Cijeli proces naplate ovrhe nad nekretninom na većim sudovima traje tri do četiri godine, a na manjim sudovima dvije do tri godine, ovisno o tome je li bilo žalbenih postupaka, poručuju u Hypo banci. Sporost sudovanja u slučaju ovrhe naglašavaju i u Raiffeisen banci.

Dosadašnja iskustva pokazuju da je osnovni problem ovršnih postupaka brzina samog postupka. Na taj način učinkovitost naplate ovrhom u znatnoj mjeri ovisi o vanjskim čimbenicima. S obzirom na dužinu razdoblja prisutnosti RBA na hrvatskom tržištu, broj ovršnih predmeta je vrlo mali, a u posljednjih nekoliko mjeseci RBA nije zabilježila povećan broj ovrha, ističu u RBA banci.

Slično mišljenje imaju i u Zagrebačkoj banci. Naplata ovrhom na nekretninu posljednja je opcija koja se aktivira kod nenaplativih stambenih kredita. Preferiramo (..) komunikaciju s klijentom i način otplate kredita koji bi pokušao riješiti takvu situaciju u zajedničku korist. Postupak ovrhe nad nekretninom provodi se samo kada su iskorištene sve druge opcije dogovora (..). Broj pokrenutih ovrha Zagrebačke banke i dalje je vrlo mali u odnosu na ukupan broj odobrenih stambenih kredita, poručuju u Zabi.

U Erste banci tvrde da se udio problematičnih stambenih kredita u ukupnom portfelju stambenih kredita kreće na razini malo iznad jedan posto. U tom dijelu kreditnog portfelja nema znatnije promjene u odnosu na prethodna razdoblja. Pri tome treba naglasiti da se dio naplati nakon pronalaženja zajedničkog rješenja s klijentom, pa je udio nekretnina koje na kraju Erste banka stječe pljenidbom iznimno mali. No pitanje je hoće li banke u sljedećih godinu-dvije uspijevati održavati nisku razinu loših kredita.

Imajući u vidu otežane tržišne okolnosti u predstojećem razdoblju i trenutačna makroekonomska kretanja, realno je očekivati određen porast problematičnih stambenih kredita, smatraju u Erste banci.

Poslovni dnevnik, 25.1.2010.

 

Zašto burza nekretnina?

  • Ponuda svih agencija članica na jednom mjestu
  • Više od 30 članica agencija na jednom mjestu
  • Samo provjerene nekretnine
  • Stvarne realizirane cijene nekretnina
  • Statistike/Trendovi
  • Profesionalni savjeti
  • 20 godina iskustva na tržištu nekretnina
  • Sve o tržištu nekretnina

O nama

Burza nekretnina djeluje na hrvatskom tržištu od 1996.g., organizirana je kao servis članova - poslovnih subjekata u djelatnostima vezanim za poslovanje nekretninama s područja Hrvatske, kojima pruža potporu u svakodnevnom poslovanju, te istovremeno omogućuje da se njihova međusobna suradnja odvija na najbrži i najjednostavniji način.

Temeljem Kodeksa etike poslovanja članovi Burze podržavaju profesionalno i korektno poslovanje na tržištu i odnose prema klijentima i drugim subjektima u djelatnosti.

Prijava na newsletter

Upišite svoju e-mail adresu.