U nas nekretnine jeftinije Å¡est, a u Europi 12 posto
05.03.2010
Cijene su potkraj 2009. rasle u 22 od 34 zemlje svijeta, a Hrvatska je među onih 11 u kojima se nastavio pad.
Većina svjetskih tržišta nekretnina lani su se počela oporavljati, ali neujednačeno. Pokazuje to najnovije izvješće Global Property Guidea po kojemu su cijene nekretnina lani tijekom posljednja četiri mjeseca rasle u 22 od 34 zemlje svijeta, a od toga u njih 11, uključujući i Hrvatsku, cijene su i dalje padale.
Dobar je to pokazatelj da se većina, za nekretnine najzanimljivijih, zemalja u svijetu ipak izvlači iz svjetske financijske krize unatoč tomu što su pokazatelji oporavka tržišta nekretnina na godišnjoj razini nešto skromniji. Naime, tijekom 2009. cijene su ipak padale u 18 zemalja, a samo u njih 16 rasle. Doduše, to su pokazatelji kretanja cijena nekretnina uzimajući u obzir i inflaciju u pojedinim zemljama, a neujednačeni oporavak najviše se vidi u Europi gdje u pojedinim zemljama nekretnine i dalje dramatično pojeftinjuju. Općenito na svjetskoj razini lani su se najviše strmoglavile cijene u Letoniji (Riga), gdje su cijene nekretnina u godini dana prepolovljene. Slijedi Litva s padom od gotovo 30 posto, no stanje u toj zemlji je dramatično, jer su cijene i tijekom 2008. pale za 19 posto u odnosu na godinu ranije. Za 30 posto potonule su i cijene u Ukrajini, dok je Bugarska podnijela težak udarac i pad od 26, a Rusija od 20 posto. Ništa bolje nije prošla ni Slovačka, gdje su cijene potonule za 13 posto, dok su u Španjolskoj pale za šest posto i spustile se na razinu iz 2004. Portugalski oporavak cijena od jedan posto sredinom prošle godine bio je kratka daha, jer su do kraja godine za isto toliko potonule.
Ipak, Portugal je, kao i Italija i Njemačka, poseban slučaj jer se u tim zemljama nije dogodilo napuhavanje balona na tržištu nekretnina kao u drugim zemljama diljem svijeta. Veliki udarac pretrpjela je i Irska u kojoj su lani nekretnine pojeftinile za 11 posto u odnosu na 2008., kada su također pale za 12 posto. U Hrvatskoj su, pak, cijene realno pale za 6,52 posto (uzimajući u obzir i inflaciju), dok je nominalni pad bio nešto blaži, i to za manje od pet posto.
U ostatku svijeta oporavak je šarolik i neujednačen. U SAD-u, kolijevci svjetske financijske krize, pad se lani usporio i nekretnine su pojeftinile za 2,6 posto, a slično je bilo i u Kanadi, gdje od jeseni one stagniraju te se očekuje skori oporavak.
Norveška i Švedska prve izlaze iz krize
Od europskih zemalja, koje su očito prošle svoju krizu i počele se oporavljati, su Norveška gdje su nekretnine lani poskupjele za 10 posto, Švedska (porast od šest posto), te Francuska, Luksemburg i Velika Britanija s porastom cijena od jedan posto.
U Hong Kongu stanovi od lani skuplji čak 21 posto
Hong Kong prolazi kroz pravu renesansu, jer su cijene nekretnina lani tamo skočile za 21 posto tijekom prošle godine. Zanimljivo je da su i u Izraelu, bez obzira na krizu u 2009., porasle za 15 posto, što je najveći porast u posljednjih 10 godina. Istodobno, cijene su se već oporavile u Australiji, i to za 11 posto i na Novom Zelandu (za pet posto). Povjerenje investitora na Tajvan vraćeno je nakon cijelog niza potpisivanja gospodarskih ugovora s Kinom, a reagiralo je i tržište na kojem su nekretnine poskupjele za 18 posto.
Vjesnik, 5.3.2010.