Supernova već ima 50 posto zakupaca, novi City Center One 30 posto
18.01.2011
Prošle je godine u Zagrebu otvoren samo jedan veći trgovački centar, a trenutačno se grade tri koja – unatoč padu maloprodaje – bilježe dobar interes zakupaca.
Prvi će biti završen trgovački centar Cvjetni, zatim do kraja godine Supernova u Buzinu, a početkom iduće godine i City Centar One East u istočnom dijelu grada. Usto, ove bi godine i Ikea trebala početi graditi svoj prodajni centar.
Manedžerica marketinga City Centar Reala Vlatka Svedružić tvrdi kako već imaju 30 posto zakupljena prostora, napominjući kako su u prosincu prošle godine sklopili ugovor s Cineplexxom o otvaranju kinodvorana. Kazala nam je kako je grupacija Kaufmann ušla u taj novi projekt nakon pet godina stalnog rasta prometa i posjećenosti u svojem šoping centru na Jankomiru. Prošle su godine, ističe, unatoč krizi i otvaranju novih centara zabilježili četiri posto veći promet i 17 posto veću posjećenost.
Direktor Supernove za Hrvatsku Grgur Jolić također je ustvrdio kako imaju ugovore o predzakupu, a kako su odmaknuli u gradnji, zasad imaju više od 50 posto zakupaca.
600 m² po stanovniku
Prosjek četvornih metara sagrađenog trgovačkog prostora u Zagrebu na 1000 stanovnika iznosi oko 600 kvadrata. Prag, primjerice, ima 650 kvadrata. Iz toga se dade iščitati, kaže Nenad Peris iz Colliers Internationala, približavanje Zagreba europskom prosjeku po kvadratima trgovačkih prostora u glavnim gradovima. Međutim, smatra Peris, postojeći trgovački prostori još su uvijek neravnomjerno raspoređeni i u toj činjenici investitori vide priliku za razvoj novih projekata.
„City Centar One East razvija se u dijelu grada koji nije pokriven trgovačkim prostorom pa za njega svakako postoji velik interes zakupaca“, rekao je Peris dodavši kako smatra da bi zbog gradnje novog centra i obližnji Mandi mogao imati sinergijske koristi.
„Supernova je projekt koji se razvija u dijelu grada koji je s Avenue Mallom i Arena centrom trgovački razvijen. Međutim, vjerujem da će biti uspješan jer je u njemu niz internacionalnih zakupnika koji nisu zastupljeni u postojeća dva centra i šansu vide upravo u Supernovoj“, kaže Peris dodajući kako je u planiranju trgovačkog centra najvažniji tzv. triple L (lokacija, lokacija i lokacija), a svi ostali parametri kvalitete samo su dodana vrijednost.
Objasnio je kako su dodatne vrijednosti definiranje veličine centra prema mikrolokaciji na kojoj se gradi, striktno definiranje veličine prostora koji se daju u zakup jer o tome poslije ovisi struktura zakupnika te definiranje unaprijed tehničkih specifikacija koje traži zastupnik. Struktura zakupnika izuzetno je bitna, kao i menadžment centra jer upravlja cijelom strukturom svih ugovora o zakupu i odgovoran je za posjećenost.
Uvjeti banaka
Tea Dujmović iz King Sturgea rekla nam je kako je u Zagrebu trenutačno 348.000 kvadrata prodajnog prostora, a potrošači imaju izbor odnosno idu u centre koji im nude bolju uslugu, nalaze se na boljoj lokaciji, dostupniju su i imaju bolje prateće sadržaje. Smatra kako još postoji interes za trgovačkim prostorom jer na tržište dolaze niz novih brendova. Napomenula je kako se novi centri ne bi gradili da nije osiguran određeni postotak sklopljenih ugovora o predzakupu, koji su uz udjel vlastitog kapitala nužni za osiguravanje financiranja.
Business.hr, 18.1.11.