Tako velik udio vlasništva nad nekretninama karakteristiÄan je za manje razvijene i siromašnije Älanice EU-a, dok razvijenije i bogatije zemlje poput NjemaÄke imaju znatno niži udio vlasništva.
Razlog tomu struÄnjaci ZANE-a vide u prevladavajućem stajalištu prema kojem je ulaganje u nekretnine najsigurniji oblik ulaganja odnosno štednje budući da drugi oblici ulaganja u manje razvijenim zemljama Äesto nisu dostupni ili su visokoriziÄni.
Najveći broj hrvatskih graÄ‘ana stanuje u samostojećoj kući, 72 posto po Äemu smo vodeća Älanica Europske unije, a 22 posto stanovnika živi u stanovima.
ProsjeÄna veliÄina stanova u Hrvatskoj je 74,4 Äetvorna metra. Prevladavaju dvosobni stanovi koji zajedno s jednosobnima Äine 45,5 posto nastanjenog fonda.
Premda je znatan udio trosobnih (27,9 posto) i Äetverosobnih stanova (18,9 ), najveći je problem hrvatskih kućanstava upravo manjak prostora ukljuÄivo i nedovoljan broj soba, kažu u ZANE-u.
Prema istraživanju Programa Ujedinjenih naroda za razvoj (UNPD). Kvaliteta života u Hrvatskoj - regionalne nejednakosti, najmanji broj vlasnika stanova ili kuća bez hipoteke je u Primorsko-goranskoj, Splitsko-dalmatinskoj i KarlovaÄkoj županiji, a najveći u Krapinsko-zagorskoj županiji. U Primorsko-goranskoj županiji najveći je postotak kućanstava Äiji Älanovi žive kao podstanari u socijalnim/gradskim stanovima.
Broj stanova za stalno stanovanje u Hrvatskoj (1.923.522) znatno premašuje broj kućanstava (1.535.635), a razlici velikim dijelom pridonosi stanje u Zagrebu.
To se, prema ocjeni struÄnjaka ZANE-a, ne može potpuno povezati s porastom životnog standarda, s obzirom na to da dio stambenog fonda nije nastanjen to jest velik broj kupoprodaja ostvaren je zbog ulaganja graÄ‘ana u stanove s ciljem oÄuvanja vrijednosti imovine.
S druge strane, graÄ‘evinskim zamahom poÄetkom dvijetisućitih godina i lako dostupnim modelom financiranja kupnje nekretnina velik broj graÄ‘ana riješio je stambeno pitanje pa je upitno koliko je novih stanova uopće više potrebno i je li možda bolje koncentrirati se na poboljšanje kvalitete i prilagodbu postojećega stambenog fonda, pitaju se struÄnjaci ZANE-a.
Liderpress.hr, 16.09.2013.
... vidi višeBurza nekretnina djeluje na hrvatskom tržištu od 1996.g., organizirana je kao servis članova - poslovnih subjekata u djelatnostima vezanim za poslovanje nekretninama s područja Hrvatske, kojima pruža potporu u svakodnevnom poslovanju, te istovremeno omogućuje da se njihova međusobna suradnja odvija na najbrži i najjednostavniji način.
Temeljem Kodeksa etike poslovanja članovi Burze podržavaju profesionalno i korektno poslovanje na tržištu i odnose prema klijentima i drugim subjektima u djelatnosti.
Upišite svoju e-mail adresu.